ССМ утре на протест, се бара минимална плата од 18 илјади


4 копии

„Исполнуваме уште едно ветување дадено пред граѓаните, повторно ја зголемуваме минималната плата. Од први април 80.000 работници ќе добиваат минималната плата ...
| | веќе видена | слични

Владата, Сојузот на синдикати и работодавачите постигнаа договр за покачување на минималната плата. Со тоа 80.000 граѓани, работници во различни индустрии, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Филибастеринг, опструкции, долги амандмански расправи се демократски инструменти, но не треба да се прават на директна штета на граѓаните. Ова веќе не е ...
| | веќе видена | слични

Впечатокот е дека ВМРО-ДПМНЕ прави вештачка криза во Собранието дури и со блокирање на позитивни работи, како што е примерот со законот кој овозможува поголеми ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ и преку парламентарното мнозинство и преку Владата покажува силна посветеност да се реализираат сите проекти предвидени во владината Програма, покажуваме ...
| | веќе видена | слични

Ова го изјави пратеничката на СДСМ, Лолита Ристова на денешната собраниска седница. „Од први април 80.000 работници ќе добиваат минимална плата од 18.000 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Никој не кажал дека против она законско редовно усогласување на платата и дополнителното. Јас јасно сум кажал дека треба да се промени формулата онака како што ...
| | веќе видена | слични

„Со минималната плата од 18.000 денари, имаме двојно покачување во рок од четири и пол години. Македонија веќе не е рај за евтина работна сила како што беше за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Што добива, а што губи Северна Македонија со Францускиот предлог кој е основа за тргање на бугарското вето и отварање на пристапните преговори за членство во ...
сите 623 | | | веќе видена

Народниот протестен марш против понижувачкиот француски предлог за Македонија кој започна пред Владата, а потоа продолжи пред Министерството за надворешни ...
сите 356 | | | веќе видена

Сите четири забелешки на ВМРО-ДПМНЕ се веќе инкорпорирани во предлогот, истакнаа вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за ...
сите 213 | | | веќе видена

Американската полиција соопшти дека го уапсила осомничениот по 10 часа потрага. Припадниците на пилицијата го лоцирале и опколиле автомобилот на осомничениот, ...
сите 66 | | | веќе видена

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на ...
сите 204 | | | веќе видена

Ченките на НАТО денес ги потпишаа пристапните протоколи за приклучување на Финска и Шведска на воената алијанса. Двете земји ги поднесоа своите апликации во ...
сите 295 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ССМ утре на протест, се бара минимална плата од 18 илјади

Од:
До кого (е-маил):
Порака: