ССМ утре на протест, се бара минимална плата од 18 илјади


4 копии

„Исполнуваме уште едно ветување дадено пред граѓаните, повторно ја зголемуваме минималната плата. Од први април 80.000 работници ќе добиваат минималната плата ...
| | веќе видена | слични

Владата, Сојузот на синдикати и работодавачите постигнаа договр за покачување на минималната плата. Со тоа 80.000 граѓани, работници во различни индустрии, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Филибастеринг, опструкции, долги амандмански расправи се демократски инструменти, но не треба да се прават на директна штета на граѓаните. Ова веќе не е ...
| | веќе видена | слични

Впечатокот е дека ВМРО-ДПМНЕ прави вештачка криза во Собранието дури и со блокирање на позитивни работи, како што е примерот со законот кој овозможува поголеми ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ и преку парламентарното мнозинство и преку Владата покажува силна посветеност да се реализираат сите проекти предвидени во владината Програма, покажуваме ...
| | веќе видена | слични

Ова го изјави пратеничката на СДСМ, Лолита Ристова на денешната собраниска седница. „Од први април 80.000 работници ќе добиваат минимална плата од 18.000 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Никој не кажал дека против она законско редовно усогласување на платата и дополнителното. Јас јасно сум кажал дека треба да се промени формулата онака како што ...
| | веќе видена | слични

„Со минималната плата од 18.000 денари, имаме двојно покачување во рок од четири и пол години. Македонија веќе не е рај за евтина работна сила како што беше за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 157 | | | веќе видена

Стручните лица кои ги контактираше „Фактор“ за мислење во врска со потпишаниот договор на Владата со „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“ за фабрика во индустриската зона во ...
сите 140 | | | веќе видена

Забавата за Охридскиот Рамковен Договор како да не помина во „духот“ на соживотот. Тоа можеше да се види од исвиркувањето на македонскиот јазик на истата.На ...
сите 88 | | | веќе видена

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот на Украина, каде Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирање повеќе од една недела, „се ...
сите 306 | | | веќе видена

„Мислам дека ниту еден писател денес не го заслужува тоа повеќе од него. Кампањата започнува сега“, напиша Бернар-Анри Леви.Ружди бил нападнат со нож во ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ССМ утре на протест, се бара минимална плата од 18 илјади

Од:
До кого (е-маил):
Порака: