Се расправаат за минимална плата, додека за живот се потребни над 1.200 евра, а младите бегаат


Минималната плата е голем јаз меѓу синдикатите и работодавачите, а реалните потреби за живот на едно семејство се над 1.200 евра. Можен е колапс на фирми, но ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Собранието денеска едногласно со 101 глас „за“ го прифати предлогот на Владата по скратена постапка да бидат донесени измените на Законот за минимална плата. ...
| | веќе видена | слични

Македонските иселеници почнаа да се враќаат, а може да дојде и до наплив на мигранти од Германија и од Австрија, откако Владата најави зголемување на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вработениот Полико Авдиу, кој е шивач во компанијата „Текстил Солушн“ вели дека наишол на исти услови како во Германија и дека минималната плата од 18.000 ...
| | веќе видена | слични

Ова законско решение се носи по скратена постапка, а доколку се донесе, согласно договорот на ЕСС, треба да почне да се применува веќе од март што значи дека ...
| | веќе видена | слични

Владата ги скрои измените на Законот за минимална плата, со кои таа веќе од март ќе се искачи на 18.000 денари, и за кои им предлага на народните избраници да ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) очекува пратениците едногласно да го донесат законот со кој минималната плата во државата се зголемува на 18.000 ...
| | веќе видена | слични

Вработениот Полико Авдиу, кој е шивач во „Текстил Солушн“ и пред 8 години се вработил во компанијата, при денешната посета на премиерот Димитар Ковачевски на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42–годишно лице, за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило ...
сите 434 | | | веќе видена

Американската влада намерно ја планирала посетата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси на Тајван за да предизвика криза и да го зголеми ...
сите 614 | | | веќе видена

Скандалозната изјава на министерката за култура со која најавува цензура на културното творештво не е ништо друго освен спроведување на Протоколот на дело. ...
сите 99 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ има двојно поголем рејтинг од СДСМ, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.-Анкетите јасно покажуваат дека СДСМ ќе доживее ...
сите 65 | | | веќе видена

Цената на енергијата расте, властите велат дека будно ја следат ситуацијата, а граѓаните стравуваат - дали се згреат зимава во домовите што пропуштаат половина ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се расправаат за минимална плата, додека за живот се потребни над 1.200 евра, а младите бегаат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: