ДИГИТАЛНА РУПИЈА: Сопствен крипто на Индија што ќе му се спротистави на биткоинот

Време зa читање: 4 минути По неколку години колебање, Индија конечно направи чекор поблиску до усвојување криптовалути додека земјата се обидува да остане во ...
| | веќе видена | слични

Регулаторите доцна влегоа во брзорастечкиот прекуграничен свет на дигитални средства, но можеби ќе ја развијат првата глобална рамка на правила за неколку ...
| | веќе видена | слични

Фактите што произлегуваат од искуството со првите дигитални валути на централните банки (CBDC) што беа лансирани ширум светот укажуваат дека не постои модел ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Властите во Казахстан разговараат за нови прописи за крипто просторот во земјата што може да доведе до сериозно зголемување на ...
| | веќе видена | слични

Руската влада и централната банка на земјата постигнаа договор за изготвување закони или измена на постоечките закони кои го признаваат крипто како форма на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Филијалата на Федералните резерви на САД во Бостон, или едноставно ФЕД, соработуваше со престижниот МИТ за да развие предлог за дигитална валута што ...
| | веќе видена | слични

Русија би можела да инкасира до 13 милијарди долари (1 трилион рубљи) годишно со легализирање, регулирање и оданочување на трансакциите со криптовалути, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Француските дипломати во седиштето на ЕУ не се запознаени со нова иницијатива за надминување на спорот меѓу Софија и Скопје по посетата на македонската ...
сите 538 | | | веќе видена

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) денеска протестните активности ги продолжи пред Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) од ...
сите 451 | | | веќе видена

Бугарската влада во оставка ја одобри бугарската позиција за предлогот на француското претседателство со Советот на ЕУ за заеднички став на ЕУ за преговорите ...
сите 895 | | | веќе видена

Насилството на Арбр Адеми покажува дека нервозата во владеачката коалиција станува се поголемо. Но таквата нервоза нека си ја манифестираат по дома или на ...
сите 137 | | | веќе видена

„После денешните објави на новите цени едно е јасно, РКЕ е надвор од реалноста и од страдањата на овој народ кој едвај врзува крај со крај. Власта повторно ...
сите 130 | | | веќе видена

Ние не знаеме кој е премиер, а кој министер за надворешни работи, изјави новинарот Драган Павловиќ Латас за „Само вистина“ на Канал 5, посочувајќи дека откако ...
сите 168 | | | веќе видена

Пејачката Сара Јо одговараше на актуелни прашања на новинарите и во таа прилика се осврна на забраната за абортус во Америка, но и неодамнешниот инцидент во ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДИГИТАЛНА РУПИЈА: Сопствен крипто на Индија што ќе му се спротистави на биткоинот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: