Лавров: САД се подготвени да разговараат со Русија за безбедносните гаранции


Лавров истакна дека му рекол на Блинкен оти Русија ќе продолжи да инсистира на нејзините барања, вклучително и дека Западот се држи до своите безбедносни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот канцелар Олаф Шолц, францускиот претседател Еманиел Макрон и полскиот претседател Анджеј Дуда го повикаа Кремљ на „содржаен дијалог“ за европската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шефицата на британската дипломатија Лиз Трас денеска ќе ја посети Москва каде ќе се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот претседател Џозеф Бајден планира наскоро да разговара со францускиот претседател Емануел Макрон за решенијата за ситуацијата околу Украина, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека вратата за влез на нови членки е секогаш отворена за сите земји кои ги исполнуваат стандардите на ...
| | веќе видена | слични

Челниците на ЕУ треба да постигнат голем број суштински цели, а првата од нив е да се избегне војна. По посетата на Русија и Украина, францускиот претседател ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Спогодбата потпишана со Финска и Шведска за укинување на ветото на Турција за нивното членство во НАТО алијансата ги обврзува нордиските земји да ги исполнат ...
сите 157 | | | веќе видена

Социјалистичката партија на Македонија оценува дека модифицираниот француско-бугарски предлог, за кој претседателот на Владата се изјасни дека е државнички, ...
сите 226 | | | веќе видена

Заменик шефот на руската дипломатија, Алекасндар Грушко, денеска изјави дека приемот на Финска и Шведска во НАТО може да ја влоши воената ситуација во регионот ...
сите 239 | | | веќе видена

Претставници од органите и телата на гранските синдикати членки на Сојуз на синдикатите на Македонија денеска од пред Собранието побараа од пратениците членови ...
сите 317 | | | веќе видена

Ова е истиот предлог, ако се прифати ќе биде национална катастрофа за Македонија и македонскиот идентитет, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лавров: САД се подготвени да разговараат со Русија за безбедносните гаранции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: