Маричиќ вели дека Владата не гледа проблем од вметнувањето на Хрватите, Црногорците и Бугарите во македонскиот Устав

Може да разговараме за вметнување на Бугарите во Уставот, за јазикот нема отстапки, изјави вечерва вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ во Тема на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во пресрет на разговорите на експертско ниво меѓу министерствата за надворешни работи на Македонија и на Бугарија посветени на политичкиот пакет прашања за ...
| | веќе видена | слични

Преговорите меѓу Македонија и Бугарија продолжуваат по неодамнешната прослава на 150 годишнината од раѓањето на македонскиот идеолог Гоце Делчев, кој за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Досегашното комуницирање со датуми и рокови не ни донесе среќа и успех и сакаме брзо, но не и избрзано решение со Бугарија, изјави вицепремиерот за европски ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета се пишуваше во координација со здруженијата на новинари, Советот за етика во медиуми и останатите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Работните групи меѓу Северна Македонија и Бугарија се мерки за градење на доверба и промена на атмосферата. Имавме силна наелектрилизираност изминатите ...
| | веќе видена | слични

„Јавноста треба да знае дека подолго време една од блокадите што Бугарија ја користеше беше за долгото и краткото име на државата. Тоа го правеше во сите ...
| | веќе видена | слични

Со новиот Закон за граѓанска одговорност за навреда и клевета се утврдува одговорност за секој сопственик на портал, бидејќи не секогаш имаат импресум. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 169 | | | веќе видена

Два брода ги напуштија украинските пристаништа во петокот. Украинскиот министер за инфраструктура, Олександр Кубраков, напиша на твитер дека еден од бродовите ...
сите 101 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што настана во моментот кога ...
сите 133 | | | веќе видена

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот на Украина, каде Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирање повеќе од една недела, „се ...
сите 304 | | | веќе видена

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое дело и живот ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маричиќ вели дека Владата не гледа проблем од вметнувањето на Хрватите, Црногорците и Бугарите во македонскиот Устав

Од:
До кого (е-маил):
Порака: