Ковачевски телефонираше со Мицотакис: „Односите меѓу двете земји се одлични“

2 копии

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, попладнево оствари телефонски разговор со премиерот на Хеленската Република ...
| | веќе видена | слични
4 копии
4 копии

Телефонскиот разговор меѓу премиерите на Македонија и Грција, Димитар Ковачевски и Кирјакос Мицотакис, според портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Над 50 отсто од земјите членки на Обединетите нации ја поддржуваат грчката кандидатура за позицијата непостојан член на Советот за безбедност на ОН во 2025-26 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен преку писмо до шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас изразил благодарност за придонесот на Грција во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Се обидуваме да олесниме во отстранувањето на кои било тешкотии што постојат во моментов поради бугарското вето за одржување на првата меѓувладина конференција ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Взаемната волја за зајакнување на повеќеслојните билатерални односи и билатералната соработка, со фокус на економскиот и трговскиот сектор, беше изразена на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Димитар Ковачевски, попладнево телефонски разговорал со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, честитајќи му го изборот за премиер и посакувајќи му ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ченките на НАТО денес ги потпишаа пристапните протоколи за приклучување на Финска и Шведска на воената алијанса. Двете земји ги поднесоа своите апликации во ...
сите 339 | | | веќе видена

Сите четири забелешки на ВМРО-ДПМНЕ се веќе инкорпорирани во предлогот, истакнаа вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за ...
сите 221 | | | веќе видена

Американската полиција соопшти дека го уапсила осомничениот по 10 часа потрага. Припадниците на пилицијата го лоцирале и опколиле автомобилот на осомничениот, ...
сите 70 | | | веќе видена

Што добива, а што губи Северна Македонија со Францускиот предлог кој е основа за тргање на бугарското вето и отварање на пристапните преговори за членство во ...
сите 648 | | | веќе видена

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на ...
сите 204 | | | веќе видена

Искористете ја можноста да го почнете пристапниот процес со Европската Унија, ѝ порача на Северна Македонија советникот за национална безбедност на Белата куќа ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ковачевски телефонираше со Мицотакис: „Односите меѓу двете земји се одлични“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: