Во среда закажан Економско-социјалниот совет, ќе се одлучува за минималната плата


За во среда е закажан социјално економскиот совет каде на иста маса ќе седнат работодавачите власта и работниците за бараат на синдикатот за минимална плата и ...
| | веќе видена | слични

До 2026 година, минималната плата ќе биде 22.000 денари само со усогласување, без никакво интервенирање, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања ...
| | веќе видена | слични

80.000 граѓани во нашата земја ќе добијат најмалку 18.000 денари минимална плата во мартовската исплата, пишува на свјот Фејсбук профил, премиерот, Димитар ...
| | веќе видена | слични

„Во третата недела од работата на новата влада ние постигнавме успех за минимална плата, во општество каде што не сме навикнати на дијалог. Каде за минимална ...
| | веќе видена | слични

„Однесувањето на синдикатите и заканите за штрајкови е нормално, како во секое демократско општество, иако за нас тоа е новина. Но, секаде синдикатите така се ...
| | веќе видена | слични

„Вчера не постигнавме само еден успех, за покачување на минималната плата на 18 илјади, туку неколку успеси. Договоривме методологија за усогласување на ...
| | веќе видена | слични

Минималната плата од март ќе се покачи на 18.000 денари, ова е една од одлуките која произлезе од Економски социјален совет, на кој вчера учествуваа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На 13.08.2022 во 01.00 часот при вршење на акциска контрола според планот „Безбедно лето 2022“ во повеќе угостителски објекти во Битола се затекнати ...
сите 483 | | | веќе видена

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 171 | | | веќе видена

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски ги опомена своите функционери. Тој им кажа вчера на државните, локалните и воените функционери да престанат да ...
сите 129 | | | веќе видена

На 11.08.2022 околу 10.16 часот во СВР Скопје е пријавено дека во обложувалница на подрачјето на Бит Пазар, едно лице со закана од вработената се обидело да ...
сите 192 | | | веќе видена

Во земјавата нема мајмунски сипаници. Сомнежите беа расчистени откако синоќа, по четиридневна неизвесност негативен се покажа резултатот од тестот на Кичевецот ...
сите 293 | | | веќе видена

Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во ...
сите 108 | | | веќе видена

Членот на американскиот Совет за национална безбедност изјави дека Русија планира да одржи такви гласања во регионите Херсон, Запорожје, Луганск и Доњецк и во ...
сите 312 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во среда закажан Економско-социјалниот совет, ќе се одлучува за минималната плата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: