Власта уверува дека не се разговара за идентитетските прашања, опозицијата бара увид во нон-пејперот со одговорите до Софија


Власта уверува дека со Бугарија не се преговара за идентитетот и јазикот, посочувајќи дека во разговорите се разменуваат само работни документи и дека кога ќе ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ни треба брзо но не и избрзано решение со Бугарија. Бидејќи решението коешто ќе се постигне треба да биде прифатливо од двете страни и ќе претставува основа за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Ни треба решение, засновано на меѓусебно почитување и на европските вредности. Ова решение треба да резултира со укинувањето на ветото на Бугарија и да послужи ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Софија идната седмица, на 10 или 11 февруари министерствата за надворешни работи на С. Македонија и Бугарија ќе ги продолжат разговорите на експертско ниво ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Имавме многу плодни дискусии и заклучивме дека е потребно да се врати довербата меѓу двете влади, но и меѓу општествата и граѓаните на Северна Македонија и ...
| | веќе видена | слични

Важна е рамнотежата меѓу брзо и квалитетно решение за проблемот со Бугарија. Во интервју за МИА, по првата посета на Брисел како премиер, Димитар Ковачевски ...
| | веќе видена | слични

Нова рунда преговори – Османи и Генчовска следната недела во Софија ќе договараат нов роковник за пакетот 4+1. Шефот на дипломатијата Османи денеска потврди ...
| | веќе видена | слични

Потребно е брзо, но квалитетно решение со соседна Бугарија за да се отворат долгоочекуваните преговори со Европската Унија, вели премиерот Димитар Ковачевски ...
| | веќе видена | слични

Во интервју за МИА после неговата прва работна посета на ЕУ и НАТО, премиерот Ковачевски инсистира дека неговата влада сака да вложи максимален напор за ...
| | веќе видена | слични

„Не би сакале да дискутираме и да се врзуваме со рокови, бидејќи тоа не ни донесе успех досега. Видливо е дека има волја тоа да биде брзо. Нам ни е важно да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“ илјадници граѓани вечерва протестираа против прифаќањето на францускиот предлог за тргање на бугарското вето и отворање ...
сите 784 | | | веќе видена

Турција ќе продолжи да ја јакне својата војска за да стане најмоќна во светот, изјави претседателот на таа земја Реџеп Таип Ердоган. „Успесите во операциите во ...
сите 158 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски преку својот фејсбук профил ги повика граѓаните да излезат вечерва од 19:00 часот, пред Владата на ...
сите 636 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Бујар Османи кажа дека доколку кажеме „не“ за внес на Бугарите во Уставот ќе започнат меѓуетнички тензии и ќе ја имаме ...
сите 67 | | | веќе видена

Претседателот Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на втората сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет на ниво на ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Власта уверува дека не се разговара за идентитетските прашања, опозицијата бара увид во нон-пејперот со одговорите до Софија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: