Македонците од Бугарија до Пендаровски: Систематска дискриминација и институционален говор на омраза


Барањата на Бугарија Македонија да се откаже од македонското малцинство во Бугарија и дури да изјави дека такво не постои е неприфатливо. Прифаќањето на такво ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По 22-ри пат во Прилеп се одржа Семакедонскиот собир на Македонците од соседните земји во чест на роденденот на македонскиот великан Гоце Делчев. Организатор е ...
| | веќе видена | слични

 Организатор е Граѓанската иницијатива за национално, културно и европско интегрирање на македонскиот народ „Нѐ има". Годинашниов собир е по повод јубилените ...
| | веќе видена | слични

Спорот со Бугарија не може да се реши целосно без реципроцитет во признавањето на малцинствата, вели Стојко Стојков од ОМО „Илинден Пирин“ во интервју за ...
| | веќе видена | слични

Здруженијата во Бугарија кои се борат за правата на македонското малцинство се задоволни од неодамнешната средба со претседателот Стево Пендаровски . Велат ...
| | веќе видена | слични

Пендаровски нема намера да се заложи кон решавање на проблемите на македонското малцинство во Бугарија , напротив продолжува со сервилната дипломатија кон ...
| | веќе видена | слични
5 копии

- Нивниот Устав не признавал колективни права, индивидуални – добро, во ред, еве немаат намера ради нас да менуваат, еве фуснотата да ја тргнеме, или некоја од ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во емисијата Само Интервју која се емитува на Канал 5 телевизија зборувајќи за преговорите со Бугарија истакна дека нашиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ и градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска со назначување на Ѓоко Велковски за секретар на Град Скопје го прекршија законот, поточно член.44 ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонците од Бугарија до Пендаровски: Систематска дискриминација и институционален говор на омраза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: