Жестока комисиска расправа за преговорите со Бугарија - Османи тврди дека не се преговара за идентитетот

Со набројување на точките од планот 5+1, шефот на дипломатијата Бујар Османи пред пратеници тврди дека со новиот бугарски премиер Петков е во рамките на ...
| | веќе видена | слични

Политиката на политичарите, историјата за историчарите. Министерот за надворешни, Османи, смета дека меѓусебното мешање е штетно за преговорите кои ги водат ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ обвини за контрадикторни ставови на Османи и Маричиќ во однос на разговорите со Бугарија. Опозицијата тврди дека министрите се разидуваат во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска изјави дека никогаш не реагираат и нема да се мешаат за коментари на историската комисија по однос на ...
| | веќе видена | слични

Нова рунда преговори меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Бугарија ќе се одржи следната седмица во Софија каде ќе се договара нов роковник за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Софија идната седмица, на 10 или 11 февруари министерствата за надворешни работи на Северна Македонија и Бугарија ќе ги продолжат разговорите на експертско ...
| | веќе видена | слични

Нова рунда преговори – Османи и Генчовска следната недела во Софија ќе договараат нов роковник за пакетот 4+1. Шефот на дипломатијата Османи денеска потврди ...
| | веќе видена | слични

 Важно е она што ќе се договара да биде опфатено со рокови, вели министерот за надворешни Бујар Османи според кој само така земјава ќе има гаранции дека така ...
| | веќе видена | слични

„Власта излегува со контрадикторни ставови во однос на разговорите со Бугарија. Едно говори министерот за евроинтеграции Маричиќ, друго кажува министерот за ...
| | веќе видена | слични

За амбасадор во Софија ќе биде испратен еден од најискусните дипломати во Министерството за надворешни работи. Владата го прифати предлогот на МНР за амбасадор ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во разговорите во Софија денеска колку што знам нема никакви состаноци, но контактите продолжуваат постојано. Ние во целиот овој процес, особено во овие шест ...
сите 772 | | | веќе видена

Понудата на Христијан Мицкоски е задоцнета и лажна. модификуваниот предлог веќе ги содржи клучните македонски позиции и барања, имаме чист македонски јазик во ...
сите 772 | | | веќе видена

Нема суштински промени помеѓу првиот француски предлог и овој што е ревидиран. На суптилен начин се вградени сите бугарски барања и сега тие стануваат европски ...
сите 261 | | | веќе видена

Имаме историски момент да се реши прашањето со македонскиот јазик, тешко дека ќе имаме подобра шанса или предлог којшто ќе го засега јазикот, затоа велам дека ...
сите 772 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жестока комисиска расправа за преговорите со Бугарија - Османи тврди дека не се преговара за идентитетот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: