Премиерот Петков реферираше пред пред пратениците во бугарскиот парламент: Бугарите ќе влезат во македонскиот устав


Бугарите ќе бидат дел од македонскиот Устав - за македонското малцинство не се дискутира. Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска на обраќањето пред ...
| | веќе видена | слични
5 копии

- Нивниот Устав не признавал колективни права, индивидуални – добро, во ред, еве немаат намера ради нас да менуваат, еве фуснотата да ја тргнеме, или некоја од ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во емисијата Само Интервју која се емитува на Канал 5 телевизија зборувајќи за преговорите со Бугарија истакна дека нашиот ...
| | веќе видена | слични

Во врска со случувањата со Бугарија поранешната пратеничка Ѓулистана Марковска во „Студио 10“, изјави дека смета дека по двете средби нашиот источен сосед е ...
| | веќе видена | слични

Посетата на премиерот Ковачевски во Брисел е позитивен сигнал. За нив значајно е проширувањето во ЕУ, тоа е силна порака дека и на проширувањето се гледа од ...
| | веќе видена | слични

„Кај нас не може да не биде неинтересно, неслучајна е посетата на Ковачевски во Брисел. Тоа за мене е позитивен сигнал. За нив значајно е проширувањето во ЕУ, ...
| | веќе видена | слични

Собранието има надлежност, механизми и можности да го следи и надгледува процесот на преговарање, но од претходните искуства, како со Преспанскиот договор, ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот пратеник Рубин Земон во емисијата „Студио 10“ смета дека Бугарите треба да влезат во нашиот Устав затоа што тој е граѓански, но и дека треба да се ...
| | веќе видена | слични

Може да разговараме за вметнување на Бугарите во Уставот, за јазикот нема отстапки, изјави вечерва вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ во Тема на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во вечерашното гостување то Тема на денот во Дневникот на Сител појасни дека Владата не гледа проблем од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Седумдесет и осум жени се наоѓаат во групата заробени украински војници од руските сили во опколената челичарница „Азовстал“ во Мариупол, изјави лидерот на ...
сите 299 | | | веќе видена

Ребалансот на буџетот ќе се најде за многу скоро пред пратениците, јас не очекувам дека ќе биде блокиран, напротив ние како владејачко мнозинство сме ...
сите 351 | | | веќе видена

Во посета на македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител”, попознато како Бигорски манастир денеска беше американската амбасадорка Кејт Мери Брнз.На ...
сите 495 | | | веќе видена

Историја, традиција и издржливост на неутралноста: Дали Швајцарија и Австрија ќе станат членки на НАТО?По три месеци војна во Украина, две нордиски членки на ...
сите 814 | | | веќе видена

Навистина е трагично со каков курс и знаење се управуваат финансиите на Република Македонија. Пред само шест месеци од истата оваа говорница, апелиравме, ...
сите 183 | | | веќе видена

Претпоставувам дека премиерот ќе продолжи да бара начини како да ја заобиколи бугарската позиција и со тоа да дозволи РСМ да започне преговори со ЕУ, смета ...
сите 415 | | | веќе видена

По претходно добиени информации дека денеска (22 мај) околу 12.30 часот автомобил „опел корса“ се движел на патеката за пешаци во Градскиот парк во Скопје, ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиерот Петков реферираше пред пред пратениците во бугарскиот парламент: Бугарите ќе влезат во македонскиот устав

Од:
До кого (е-маил):
Порака: