Премиерот Петков реферираше пред пред пратениците во бугарскиот парламент: Бугарите ќе влезат во македонскиот устав


Бугарите ќе бидат дел од македонскиот Устав - за македонското малцинство не се дискутира. Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска на обраќањето пред ...
| | веќе видена | слични
5 копии

- Нивниот Устав не признавал колективни права, индивидуални – добро, во ред, еве немаат намера ради нас да менуваат, еве фуснотата да ја тргнеме, или некоја од ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во емисијата Само Интервју која се емитува на Канал 5 телевизија зборувајќи за преговорите со Бугарија истакна дека нашиот ...
| | веќе видена | слични

Во врска со случувањата со Бугарија поранешната пратеничка Ѓулистана Марковска во „Студио 10“, изјави дека смета дека по двете средби нашиот источен сосед е ...
| | веќе видена | слични

Посетата на премиерот Ковачевски во Брисел е позитивен сигнал. За нив значајно е проширувањето во ЕУ, тоа е силна порака дека и на проширувањето се гледа од ...
| | веќе видена | слични

„Кај нас не може да не биде неинтересно, неслучајна е посетата на Ковачевски во Брисел. Тоа за мене е позитивен сигнал. За нив значајно е проширувањето во ЕУ, ...
| | веќе видена | слични

Собранието има надлежност, механизми и можности да го следи и надгледува процесот на преговарање, но од претходните искуства, како со Преспанскиот договор, ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот пратеник Рубин Земон во емисијата „Студио 10“ смета дека Бугарите треба да влезат во нашиот Устав затоа што тој е граѓански, но и дека треба да се ...
| | веќе видена | слични

Може да разговараме за вметнување на Бугарите во Уставот, за јазикот нема отстапки, изјави вечерва вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ во Тема на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во вечерашното гостување то Тема на денот во Дневникот на Сител појасни дека Владата не гледа проблем од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите желби на Бугарија дел од протоколот останаа сокриени од јавноста. Министерот Бујар Османи и вчера вети на екипата на „А1он“ дека протоколот ќе биде јавен, ...
сите 678 | | | веќе видена

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на ...
сите 441 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа во телефонско јавување во емисијата “Јади Бурек“ во текот на сенародниот протест Ултиматум, НЕ ...
сите 359 | | | веќе видена

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за ...
сите 78 | | | веќе видена

Народниот протестен марш против понижувачкиот француски предлог за Македонија кој започна пред Владата, а потоа продолжи пред Министерството за надворешни ...
сите 372 | | | веќе видена

Ченките на НАТО денес ги потпишаа пристапните протоколи за приклучување на Финска и Шведска на воената алијанса. Двете земји ги поднесоа своите апликации во ...
сите 294 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиерот Петков реферираше пред пред пратениците во бугарскиот парламент: Бугарите ќе влезат во македонскиот устав

Од:
До кого (е-маил):
Порака: