Османи: Никој нема право да преговара по идентитетските прашања


Потребно е брзо, но квалитетно решение со соседна Бугарија за да се отворат долгоочекуваните преговори со Европската Унија, вели премиерот Димитар Ковачевски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Софија идната седмица, на 10 или 11 февруари министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија ќе ги продолжат разговорите на експертско ниво за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, не сака да се произнесе за евентуално членство на Украина во Северноатлантската алијанса, тоа е став кој ...
| | веќе видена | слични

Во интервју за МИА после неговата прва работна посета на ЕУ и НАТО, премиерот Ковачевски инсистира дека неговата влада сака да вложи максимален напор за ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Димитар Ковачевски по посетата на Брисел во интервју за МИА ги појасни изјавите и толкувањата на изјавите на неговата министерка за одбрана, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

„Власта излегува со контрадикторни ставови во однос на разговорите со Бугарија. Едно говори министерот за евроинтеграции Маричиќ, друго кажува министерот за ...
| | веќе видена | слични

„Не би сакале да дискутираме и да се врзуваме со рокови, бидејќи тоа не ни донесе успех досега. Видливо е дека има волја тоа да биде брзо. Нам ни е важно да ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешниот брифинг со новинарите рече дека со новиот пристап на преговори со Бугарија, агендата е четири пати да ...
| | веќе видена | слични

„Никогаш во билатералните односи меѓу Северна Македонија и Бугарија немало ваков интензитет на соработка и верувам дека овој пристап ќе даде резултат. Не се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Седумдесет и осум жени се наоѓаат во групата заробени украински војници од руските сили во опколената челичарница „Азовстал“ во Мариупол, изјави лидерот на ...
сите 299 | | | веќе видена

Ребалансот на буџетот ќе се најде за многу скоро пред пратениците, јас не очекувам дека ќе биде блокиран, напротив ние како владејачко мнозинство сме ...
сите 351 | | | веќе видена

Во посета на македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител”, попознато како Бигорски манастир денеска беше американската амбасадорка Кејт Мери Брнз.На ...
сите 495 | | | веќе видена

Историја, традиција и издржливост на неутралноста: Дали Швајцарија и Австрија ќе станат членки на НАТО?По три месеци војна во Украина, две нордиски членки на ...
сите 814 | | | веќе видена

Навистина е трагично со каков курс и знаење се управуваат финансиите на Република Македонија. Пред само шест месеци од истата оваа говорница, апелиравме, ...
сите 183 | | | веќе видена

Претпоставувам дека премиерот ќе продолжи да бара начини како да ја заобиколи бугарската позиција и со тоа да дозволи РСМ да започне преговори со ЕУ, смета ...
сите 415 | | | веќе видена

По претходно добиени информации дека денеска (22 мај) околу 12.30 часот автомобил „опел корса“ се движел на патеката за пешаци во Градскиот парк во Скопје, ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи: Никој нема право да преговара по идентитетските прашања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: