Лавров: Русија сака дипломатија, а не војна


2 копии

Пред една недела, Белата куќа тврдела дека руска инвазија на Украина е "неминовна". Но, тоа се уште не се случило, а времето минува. Во наредните недели, ...
| | веќе видена | слични

Додека Русија го засилува притисокот да го забрани членството на Украина во НАТО, украинската јавност е сè порешителна да се приклучи на Алијансата. Тоа би бил ...
| | веќе видена | слични

Александар Лукашенко е спремен да оди во војна, или така барем вели. Во три и пол часовно обраќање до нацијата минатата недела, автократскиот белоруски лидер ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Војна со Русија ќе доведе до огромни загуби во редовите на американската војска. Во текот на 80-тите години од минатиот век, во редовните вежби на армијата, ...
| | веќе видена | слични

Битола е преполна со кучиња скитници. Можат да се сретнат во чопор на Широк Сокак, старата чаршија, по градските паркови, во тревниците на државни институции и ...
| | веќе видена | слични

Вкупно 220 новинари од сите континенти, присуствуваа на прес-конференцијата на министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба , на која зборуваше ...
| | веќе видена | слични

Сомневајќи се во територијални амбиции на Москва, Шведска се подготвува за најлошото можно сценарио. На островот Готланд повторно се распоредува војска за да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Седумдесет и осум жени се наоѓаат во групата заробени украински војници од руските сили во опколената челичарница „Азовстал“ во Мариупол, изјави лидерот на ...
сите 299 | | | веќе видена

Ребалансот на буџетот ќе се најде за многу скоро пред пратениците, јас не очекувам дека ќе биде блокиран, напротив ние како владејачко мнозинство сме ...
сите 351 | | | веќе видена

Во посета на македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител”, попознато како Бигорски манастир денеска беше американската амбасадорка Кејт Мери Брнз.На ...
сите 495 | | | веќе видена

Историја, традиција и издржливост на неутралноста: Дали Швајцарија и Австрија ќе станат членки на НАТО?По три месеци војна во Украина, две нордиски членки на ...
сите 814 | | | веќе видена

Навистина е трагично со каков курс и знаење се управуваат финансиите на Република Македонија. Пред само шест месеци од истата оваа говорница, апелиравме, ...
сите 183 | | | веќе видена

Претпоставувам дека премиерот ќе продолжи да бара начини како да ја заобиколи бугарската позиција и со тоа да дозволи РСМ да започне преговори со ЕУ, смета ...
сите 415 | | | веќе видена

По претходно добиени информации дека денеска (22 мај) околу 12.30 часот автомобил „опел корса“ се движел на патеката за пешаци во Градскиот парк во Скопје, ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лавров: Русија сака дипломатија, а не војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: