Османи: Никој не преговара и нема право да преговара за идентитетските прашања


Шефот на дипломатијата Бујар Османи во своето излагање пред членовите на Комисијата за надворешна политика на Собранието на Северна Македонија за текот на ...
| | веќе видена | слични

Собранието има надлежност, механизми и можности да го следи и надгледува процесот на преговарање, но од претходните искуства, како со Преспанскиот договор, ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Новата Влада во Софија успеа да започне добар процес кој има за цел да ги зближи Бугарија и Северна Македонија, да ја погледне историската перспектива, а во ...
| | веќе видена | слични

Во процесот на преговорите со Бугарија јавноста се држи настрана, истото како од преговорите со Грција - вели за ТВ 24 аналитичарот Владимир Божиновски. Според ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Ако има Словенија функционален систем, можеме да имаме и ние. Инаку, да во партијата сме разговарале, ми го соопшти ова претседатело. Ние во науката велиме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Никој на планетава нема Устав кој што забранува да се грижите за некого. Не, тоа е спротивно на рамковната конвенција за заштита на правата на малцинствата. ...
| | веќе видена | слични

Најновите изјави на бугарскиот премиер не значат повлекување од првичниот оптимизам или пак најава за ново вето, сметаат експертите од двете земји. Во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Наум Стоилковски портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, во своето гостување во „Утрински Брифинг“ зборуваше за најавениот протест на ВМРО-ДПМНЕ кој ќе се одржи на 18 јуни и ...
сите 589 | | | веќе видена

Финска и Шведска утрово и официјално ги поднесоа нивните кандидатури за членство во Северноатлантската Алијанса преку нивните амбасадори во седиштето на НАТО ...
сите 804 | | | веќе видена

Џафери со својот примитивизам и насилие остава трауми врз вработените кои ги малтретира, потребна е казна веднаш.Односот на Талат Џафери со вработените во ...
сите 274 | | | веќе видена

Во моментов почетната плата на просветните работници е 24 800 денари . Ако на таа сума се додадат 15 % таа би изнесувала околу 28 000 денари , а просечната ...
сите 273 | | | веќе видена

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека ќе следи катастрофа во земјата доколку не се ...
сите 212 | | | веќе видена

Денеска (17.05.2022) од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи ...
сите 295 | | | веќе видена

Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска ќе одржи координативна седница, на која ќе биде разгледана одлуката на Српската ...
сите 406 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи: Никој не преговара и нема право да преговара за идентитетските прашања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: