Муслиу: Не ни требаат боксери во владите во Скопје и Софија, да ја цениме позитивната енергија


Да бидеме реални и објективни во очекувањата за решението на спорот со Бугарија и да оставиме и на времето да заврши некои процеси, вели аналитичарот Алберт ...
| | веќе видена | слични

Пендаровски нема намера да се заложи кон решавање на проблемите на македонското малцинство во Бугарија , напротив продолжува со сервилната дипломатија кон ...
| | веќе видена | слични

Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања требаше да придонесе за објективно и научно толкување на историските ...
| | веќе видена | слични

„Политиката ја водат политичари, а не експерти, поставивме јасна политичка рамка na нашите дискусии, имаме јасен став на бугарската влада. Исто така и ...
| | веќе видена | слични

Според повеќето наши соговорници, повлекувањето на македонскиот дел од комисијата може многу лесно да се протолкува како прифаќање на бугарските позиции. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарскит историчар Наум Кајчев смета дека Македонија мора да го вклучи бугарското малцинство во нејзиниот устав во разумен рок. Кајчев објасни дека односите ...
| | веќе видена | слични

Работата на Заедничката Комисија за историски и образовни прашања, преставува важен елемент за исполнување на Договорот за пријателство од 2017 година. По ...
| | веќе видена | слични

Директорот на прес-центарот на бугарското Министерство за надворешни работи Митко Димитров денеска на посебен брифинг по повод неодамнешните јавни изјави на ...
| | веќе видена | слични

Во Република Македонија и Бугарија има многу јасни сили кои не го сакаат ова добрососедство и стабилност и ќе ја искористат секоја можност во наредните недели ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Извршниот одбор на СДСМ попладнево на седница го разгледуваше последниот европски предлог на француското претседателство за кревање на блокадата и започнување ...
сите 638 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов и ...
сите 253 | | | веќе видена

На крајот од својот говор вечерва пред Владата на РМ, Искра Коровешовска од ТВ АЛФА соопшти дека утрешниот протест е во 12 часот, кога Владата ќе започне со ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Муслиу: Не ни требаат боксери во владите во Скопје и Софија, да ја цениме позитивната енергија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: