Стојков: Ако го тргне ветото, на Бугарија ќе ѝ треба време тоа да го продаде како успех


Бугарија е под притисок и ја менува реториката кон Македонија, што можеби е знак дека се подготвува да го тргне ветото за македонските преговори со ЕУ, оценува ...
| | веќе видена | слични

Пендаровски нема намера да се заложи кон решавање на проблемите на македонското малцинство во Бугарија , напротив продолжува со сервилната дипломатија кон ...
| | веќе видена | слични

Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања требаше да придонесе за објективно и научно толкување на историските ...
| | веќе видена | слични

„Политиката ја водат политичари, а не експерти, поставивме јасна политичка рамка na нашите дискусии, имаме јасен став на бугарската влада. Исто така и ...
| | веќе видена | слични

Според повеќето наши соговорници, повлекувањето на македонскиот дел од комисијата може многу лесно да се протолкува како прифаќање на бугарските позиции. ...
| | веќе видена | слични

Група од околу 300 интелектуалци, историчари, професори, академици и други јавни личности со отворено писмо реагираат во врска со најавите за заедничко ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарскит историчар Наум Кајчев смета дека Македонија мора да го вклучи бугарското малцинство во нејзиниот устав во разумен рок. Кајчев објасни дека односите ...
| | веќе видена | слични

Работата на Заедничката Комисија за историски и образовни прашања, преставува важен елемент за исполнување на Договорот за пријателство од 2017 година. По ...
| | веќе видена | слични

Директорот на прес-центарот на бугарското Министерство за надворешни работи Митко Димитров денеска на посебен брифинг по повод неодамнешните јавни изјави на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Затоа што се работи за бугарски предлог, затоа што се работи за предлог којшто неразбраните трговци тука што изиграваат власт без народ, го имаат веќе ...
сите 670 | | | веќе видена

Турција ќе продолжи да ја јакне својата војска за да стане најмоќна во светот, изјави претседателот на таа земја Реџеп Таип Ердоган. „Успесите во операциите во ...
сите 158 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски преку својот фејсбук профил ги повика граѓаните да излезат вечерва од 19:00 часот, пред Владата на ...
сите 636 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Бујар Османи кажа дека доколку кажеме „не“ за внес на Бугарите во Уставот ќе започнат меѓуетнички тензии и ќе ја имаме ...
сите 67 | | | веќе видена

Доцна синоќа среде Охрид се приведени тројца охриѓани кои го нарушиле јавниот ред и мир со меѓусебна тепачка, а уште еден завршил со лисици на рацете затоа што ...
сите 242 | | | веќе видена

Претседателот Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на втората сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет на ниво на ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стојков: Ако го тргне ветото, на Бугарија ќе ѝ треба време тоа да го продаде како успех

Од:
До кого (е-маил):
Порака: