Петков утре треба да реферира пред бугарското Собрание за резултатите од контактите со Скопје


Бугарскиот премиер Кирил Петков утре ќе реферира пред пратениците во Собранието на Бугарија за резултатите од неговата посета на Скопје, како и од средбата на ...
| | веќе видена | слични

За преговорите со Бугарија и информациите кои не се доспатпни за јавноста, денеска со прашање се огласи и поранешниот министер и аналитичар, Џевдет Хајредини. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Премиерот Димитар Ковачевски јавно го повика лидерот на опозициската ВМРО-ДПМЕ, разговарале телефонски, и очекувам во наредните неколку недели да се случи ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Никави задршки околу македонскиот јазик не смее да има во преговарачката рамка затоа што сметаме дека имаме право на тоа. Бугарија има своја позиција во однос ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Ние пред 20 години сме ја дефинирале Северна Македонија како држава на Македонците и другите народи кои живеат во нашата држава. Постојат долгогодишни барања ...
| | веќе видена | слични

„Повеќе пати коментирав, дури имав прилики и да се дообјаснам околу Македонците во Бугарија. Сакам да се држиме до нашиот Устав и нашата политика, прва одредба ...
| | веќе видена | слични

„Не е важно само Бугарија да има гаранции, туку и ние да имаме гаранции и да сме сигурни дека обврските што ќе ги преземеме ќе ги исполниме. По одлуката на ЕУ ...
| | веќе видена | слични

Ако има Словенија функционален систем, можеме да имаме и ние. Инаку, да во партијата сме разговарале, ми го соопшти ова претседатело. Ние во науката велиме ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на проруските сепаратисти во украинскиот регион Доњецк, Денис Пушилин, изјави дека на територијата на „Народна Република Доњецк“ ќе им се суди на ...
сите 379 | | | веќе видена

Пратениците денеска во Собранието расправаат за Дополнетиот предлог на законот за финансиска стабилност, со европско знаменце. Пратеникот Антонио Милошоски од ...
сите 492 | | | веќе видена

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов го разреши директорот на училиштето од Струмица од кое наставник е осомничен за полов напад врз дете, а ...
сите 505 | | | веќе видена

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) бара итна средба со претседателот на Владата, вицепремиерот за економски прашања и со министрите за финансии и за труд ...
сите 222 | | | веќе видена

Ако нешто се реши, ќе се реши во име на геополитика. Средбата во Рим на македонскиот и бугарскиот премиер не може да донесе промени преку ноќ.Советникот на ...
сите 338 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден во понеделникот го објави лансирањето на Индо-пацифичката економска рамка (ИПЕФ), која вклучува десетина индо-пацифички ...
сите 121 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своето лицемерие. Тоа е партијата која двојно го зголеми јавниот долг за да гради лажен барок и споменици, а сега во време на криза ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петков утре треба да реферира пред бугарското Собрание за резултатите од контактите со Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: