Француската Assystem ќе ја гради британската нуклеарка кај Хинкли Поинт

Време зa читање: 2 минути Француска фирма за нуклеарно инженерство договори голем повеќегодишен договор со електраната Хинкли Поинт Ц во Сомерсет, со што се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Шведската влада одобри го одобри новиот план на компанијата SKB за управување со нуклеарниот отпад и гориво, кој подразбира изградба на систем за складирање на ...
| | веќе видена | слични

Цените на струјата на големо се повеќе од четири пати поголеми од она што беа на почетокот на пандемијата на коронавирусот. Владите треба да преземат итни ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Шведската Влада ја одобри изградбата на подземно складиште за радиоактивен отпад, за кое тврди дека ќе биде безбедно во следните 100.000 години. Складирањето ...
| | веќе видена | слични

Во првиот ден од јануари просечен жител на САД веќе создал повеќе јаглероден диоксид од тоа што жител на Демократската Република Конго го создава за цела ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Складирањето на нуклеарниот отпад е глобален проблем од отворањето на првите нуклеарни централи во 1950-тите и 1960-тите.Меѓународната агенција за атомска ...
| | веќе видена | слични

Шведските нуклеарки произвеле околу 8.000 тони радиоактивен отпад од почетокот на работата во седумдесеттите години. Сега се планира закопување на тој отпад ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Демонстрација на примитивизам со цел да се предизвика поголем инцидент. Вака лидерот на ВМРО ДПМНЕ, го коментира однесувањето на собранискиот спикер, кој ги ...
сите 484 | | | веќе видена

Главниот претставник за безбедност во Тексас рече дека полицијата донела погрешна одлука во врска со масакрот во основното училиште Роб.„Ако мислев дека тоа ...
сите 206 | | | веќе видена

Истрагата против двајца Британци и еден Мароканец заврши, изјави портпаролот на сепаратистичкото обвинителство. „Над обвинетите може да се примени најстрога ...
сите 128 | | | веќе видена

Судија на претходна постапка го прифати барањето на Обвинителството и им одреди притвор на шест од седуммината обвинети за случајот парцели за ЕВН, меѓу кои и ...
сите 98 | | | веќе видена

САД денеска воведоа санкции за две руски банки – Далечниот Исток и Спутник банка – на севернокорејската компанија Ер Корио Трејдинг и Јонг Јонг Нам, ...
сите 199 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ Стефан Богоев во интервју за емисијата „Трилинг“ на Телевизија 24 истакна дека Владата предводена од СДСМ постојано покажува што значи ...
сите 396 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Француската Assystem ќе ја гради британската нуклеарка кај Хинкли Поинт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: