Франција: Работите меѓу Бугарија и С. Македонија почнуваат малку по малку да се средуваат


Средбата на премиерите на Бугарија и Северна Македонија Кирил Петков и Димитар Ковачевски во Софија предизвика реакции кај меѓународните политичари и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Историчарот Драги Ѓорѓиев вели дека Македонци во Бугарија има, тоа е факт, и тоа никој не може да го негира. „Јас имам пријатели таму кои живеат. На кој начин ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Историската комисија нема никаква улога во носењето на одлуката за заедничко чествување на Гоце Делчев, меѓу Северна Македонија и Бугарија, вели ...
| | веќе видена | слични

Група универзитетски професори и интелектуалци во отворено обраќање до јавноста реагираат на, како што велат, антимакедонските дејствија на нашата Влада, чија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Фактот дека во Бугарија постојат Македонци, тоа не може никој да го негира, дециден е претседателот на мешовитата комисија од македонскиот тим за историски и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на македонскиот тим од заедничката комисија, Драги Ѓоргиев во гостување во емисијата „Топ тема на ваша страна“ коментирајќи ја одлуката на ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот историчар Димитар Атанасов го поздрави заедничкото чествување на Гоце Делчев кое ќе се случи во петок на 4-ти февруари. -Добар чекор е заедничкото ...
| | веќе видена | слични

„Мое лично мислење е дека заедничкото политичко чествување на Гоце Делчев од страна на двете влади ја става комисијата во поглед на заедничките чествувања во ...
| | веќе видена | слични

Во повеќе наврати преку јавните медиуми го искажавме нашиот став околу Преспанскиот договор и Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија, кои се ...
| | веќе видена | слични

Несогласувањата меѓу Петков и Радев на тема Македонија се очекувани и можеа да се предвидат, смета новинарот од Софија Ангел Петров. Според него, во позадина ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов и ...
сите 729 | | | веќе видена

Понудата на Христијан Мицкоски е задоцнета и лажна. модификуваниот предлог веќе ги содржи клучните македонски позиции и барања, имаме чист македонски јазик во ...
сите 477 | | | веќе видена

Имаме историски момент да се реши прашањето со македонскиот јазик, тешко дека ќе имаме подобра шанса или предлог којшто ќе го засега јазикот, затоа велам дека ...
сите 109 | | | веќе видена

Македонија не смее повеќе да губи, порача Ивица Томовски од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека иако владата вели дека го заштитила македонскиот јазик, вистината е дека ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Франција: Работите меѓу Бугарија и С. Македонија почнуваат малку по малку да се средуваат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: