Ковачевски - Петков: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи


Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата на крајот од заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија го изразија ...
| | веќе видена | слични

Македонско-бугарската Работна група за економија, трговија и иновации на денешниот прв работен состанок во Скопје, договори воспоставување механизам против ...
| | веќе видена | слични

Планот за зајакнување на економската соработка меѓу Република Бугарија и Северна Македонија кој го претставивме со премиерот Петков, започнува да се реализира ...
| | веќе видена | слични

Зајакнување на економската соработка, нови странски инвестиции во С. Македонија и Бугарија и интензивирање на изградбата на патниот и железничкиот коридор меѓу ...
| | веќе видена | слични

Состанокот, како што информираше попладнево Министерството за финансии, е одржан во рамки на првиот состанок на новоформираната работна група за економија, ...
| | веќе видена | слични

Ова, како што соопшти Министерството за финансии, беа заклучоците на средбата на владините претставници и стопанските комори од македонската и бугарската ...
| | веќе видена | слични

„Зајакнување на економската соработка, нови странски инвестиции во РС Македонија и Република Бугарија, но и интензивирање на изградбата на патниот и ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот министер за иновации и развој Даниел Лорер смета дека е срамота што досега биле потребни четири до пет часа за да се дојде од Скопје до Софија и ...
| | веќе видена | слични

Бизнисмените од земјава и тие од Бугарија ќе можат да се жалат на проблеми при инвестирање. Преку посебно тело за заштита од дискриминација ќе се острануваат ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот министер за иновации и развој Даниел Лорер во ексклузивно интервју за Канал 5 најави дека двете земји ќе го отворат и прашањето за укинување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на колективниот договор со кој се регулира исплатата на плати и ...
сите 335 | | | веќе видена

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година, во посета на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија ќе престојува ...
сите 481 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска имал опсежен разговор со холандскиот премиер Марк Руте за барањата на Шведска и Финска за членство во НАТО, ...
сите 979 | | | веќе видена

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална безбедност за ...
сите 461 | | | веќе видена

По се изгледа во јуни ќе има уште еден самит на ЕУ на кој ќе нема датум за почетокот на преговори за Македонија, а со тоа нема ни за Албанија која е во пакет ...
сите 379 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ковачевски - Петков: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: