САД ставија 8.500 војници на готовност за распоредување во Источна Европа поради тензиите со Русија


Околу 8.500 американски војници се ставени во зголемена готовност поради можно распоредување во Источна Европа додека руските војници се собираат на границата ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен ја повика Русија „веднаш” да ги деескалира тензиите и да ги повлече своите војници од границите на Украина во ...
| | веќе видена | слични

Владимир Путин ги обвини САД дека ја користат Украина како алатка за ограничување на Русија и дека воопшто не се грижат за нејзините национални интереси. Тој ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ја повика Русија да ги повлече трупите од границата со Украина и да избере дипломатија, бидејќи предупреди дека секоја ...
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека Вашингтон е подготвен да разговара за барањето на Москва за безбедносните гаранции, во ...
| | веќе видена | слични

Лавров истакна дека му рекол на Блинкен оти Русија ќе продолжи да инсистира на нејзините барања, вклучително и дека Западот се држи до своите безбедносни ...
| | веќе видена | слични

Тој, сепак, го обвини Вашингтон дека го користи Киев како „алатка“ за ограничување на Русија. – Се надевам дека на крајот ќе најдеме решение, иако тоа нема да ...
| | веќе видена | слични

– Од витално значење е Русија да се повлече и да избере дипломатија, а верувам дека тоа е се уште можно“, изјави Џонсон на прес-конференцијата со претседателот ...
| | веќе видена | слични
3 копии
повеќе

Останато

Ниту во еден член од Деловникот не е предвидено да се бара затворање на вратите од Собранието за да се преброи бројот на пратеници за пријавување за збор по ...
сите 434 | | | веќе видена

Осум дена пред осумнаесетгодишникот Салвадор Рамос да го изврши масакрот во училиштето во Тексас и да убие 19 деца и двајца учители, производителот на пушката ...
сите 208 | | | веќе видена

При денешната посета на општина Гази Баба во рамките на активноста „Промените се случуваат, секогаш со народот“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ...
сите 99 | | | веќе видена

И покрај тоа што владата се фали дека има номинален раст на платите и кажува дека единствена економска мерка и стигнале над 30.000 денари, но ако имаме ...
сите 275 | | | веќе видена

СОНК и Министерството за труд и социјална политика ги потпишаа измените и дополнувањата на колективниот договор, со кој е регулиран начинот на исплата на ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД ставија 8.500 војници на готовност за распоредување во Источна Европа поради тензиите со Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: