Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 проценти повисока дневница


Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен ден“. Вработените на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска и претставници на Организацијата на работодавачи денеска одржаа прва работна средба на која главна ...
| | веќе видена | слични

Преку дијалог со работниците и работодавачите ќе бидат изнајдени најсоодветни решенија за утврдување на висината на минималната плата. Дијалогот почнува во ...
| | веќе видена | слични

Државните службеници во Белгија нема да мораат да враќаат на пораки, повици и мејлови надвор од работното време. Ова е предвидено во новиот закон, за кого ...
| | веќе видена | слични

Министерката информираше дека инспекциските служби будно ја следат имплементацијата на Законот за работни односи и на Законот за трговија во врска со ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Трудот на работниците мора да се почитува, особено во делот на унапредувањето на работничкиот статус и квалитетот на живеење во услови на економска и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата преку дијалог со работниците и работодавачите ќе ја зголеми минималната плата на 18.000 денари, а до крајот на мандатот на 20.000 денари, вели ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со последната одлука недела е неработен ден 92 отсто од вработените имаат слободно време да поминат со своите семејства, а осум проценти од вработените кои се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за економија Крешник Бектеши на дело покажа како им е на работниците кои се 92 отсто од вкупно вработените во земјава и за кои недела со закон е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Се чини дека сите чинители во општеството и граѓаните заборавија зошто почна штрајкот на наставниците. Штрајкот на наставниците почна затоа што тие бараа ...
сите 282 | | | веќе видена

Ердоган, исто така, рекол дека верува оти треба да се укине ембаргото за извоз на оружје воведено за Турција по нејзината инвазија на Сирија во 2019 година, ...
сите 927 | | | веќе видена

Тие кои имаат полна уста со реторика за интеграции и обвинувања кон другите за Русија, се демаскираа на најскандалозен начин. Во пресрет на 20-годишнината од ...
сите 95 | | | веќе видена

Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија и преговорите со двете ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 проценти повисока дневница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: