Митева: Дали владата ќе преговара за историјата со Бугарија далеку од очите на јавноста?


Во 2020 и 2021 година континуирано зборувавме дека на овој договор ќе му следи Анекс или нов договор, каде јас ги гледам првите знаци дека тоа ќе се случи е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, попладнево телефонски разговорше со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, кој му честита на изборот за премиер ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, попладнево оствари телефонски разговор со премиерот на Хеленската Република ...
| | веќе видена | слични

Двајцата премиери се согласија дека односите меѓу двете земји се на одлично ниво, и дека ќе продолжи да се гради и зајакнува партнерството. Претседателот на ...
| | веќе видена | слични

Меѓусебни обвинувања ја обележаа новата средба на меѓовитата историска комисија. Не се постигнува резултат поради неподготвеноста на бугарската страна да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарија не се наоѓа под притисок за напредок во односите со Македонија, изјави денеска премиерот Кирил Петков на брифинг со новинарите. Тој повтори дека ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Нема промена во реториката и пристапот на бугарската страна и сѐ додека е така, не може да очекуваме напредок во работата на заедничката комисија, вели Драги ...
| | веќе видена | слични

Сите комуникации кои нашето МНР ги има со МНР на Бугарија се во фаза на работни документи, меѓутоа доколку се дојде до одредено решение, коешто ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека е внесена нова динамика во разговорите со Бугарија и договорен нов пристап во разговорите, свртен на реални теми. Тој ...
| | веќе видена | слични

По првата меѓувладина седница во Софија, почнаа средбите на работните групи за продлабочување на соработката со соседна Бугарија. Прв на дводневен состанок, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерството за одбрана на Русија соопштило вечерва дека комбинатот Азавстаљ во Маријополе е целосно ослободен.Министерот за одбрана Сергеј Шојгу го известил ...
сите 369 | | | веќе видена

,,Целосна блокада на Собранието е радикален чекор и чекор кој единствено е оправдан после голема политичка криза“.Левица целосно застанува зад блокадите и ...
сите 428 | | | веќе видена

Шерифот од Форино Талат Џафери влегува од скандал во скандал. После примитивизмот и пцуењето на вработени во Собранието, дојде нов скандал занегови врски и ...
сите 342 | | | веќе видена

Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Македонија и Албанија и преговорите со двете држави ...
сите 556 | | | веќе видена

Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија и преговорите со двете ...
сите 336 | | | веќе видена

Заради последните податоци за инфлацијата, којашто и во април забрза, како и заради влијанието на ваквите остварувања врз инфлациските очекувања, Народната ...
сите 80 | | | веќе видена

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени пациенти кои страдаат од треска предизвикана од епидемијата на Ковид-19, со што ...
сите 319 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Митева: Дали владата ќе преговара за историјата со Бугарија далеку од очите на јавноста?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: