Ковачевски: Ги унапредуваме работничките права, секој има право на одмор и неделата да ја помине со семејството


Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, денеска го посетија семејството Шишковски ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска и претставници на Организацијата на работодавачи денеска одржаа прва работна средба на која главна ...
| | веќе видена | слични

Преку дијалог со работниците и работодавачите ќе бидат изнајдени најсоодветни решенија за утврдување на висината на минималната плата. Дијалогот почнува во ...
| | веќе видена | слични

Државните службеници во Белгија нема да мораат да враќаат на пораки, повици и мејлови надвор од работното време. Ова е предвидено во новиот закон, за кого ...
| | веќе видена | слични

Министерката информираше дека инспекциските служби будно ја следат имплементацијата на Законот за работни односи и на Законот за трговија во врска со ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Трудот на работниците мора да се почитува, особено во делот на унапредувањето на работничкиот статус и квалитетот на живеење во услови на економска и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата преку дијалог со работниците и работодавачите ќе ја зголеми минималната плата на 18.000 денари, а до крајот на мандатот на 20.000 денари, вели ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со последната одлука недела е неработен ден 92 отсто од вработените имаат слободно време да поминат со своите семејства, а осум проценти од вработените кои се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за економија Крешник Бектеши на дело покажа како им е на работниците кои се 92 отсто од вкупно вработените во земјава и за кои недела со закон е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Светиот синод на Руската православна црква го поздрави помирувањето и враќањето на МПЦ-ОА, во единство со СПЦ. Рускиот патријарх Кирил изрази задоволство за ...
сите 587 | | | веќе видена

Одбраната на уапсените во случајот „Делчевски ниви“ поднесе жалба откако доцна синоќа по речиси 8 часа распит, скопскиот Кривичен суд одлучи да го прифати ...
сите 188 | | | веќе видена

Истрагата против двајца Британци и еден Мароканец заврши, изјави портпаролот на сепаратистичкото обвинителство.„Над обвинетите може да се примени најстрога ...
сите 108 | | | веќе видена

Здружението на единиците на локална самоуправа од понеделник најавуа средба за формирање став, по обвинувањата од власта дека општини формираат јавни ...
сите 158 | | | веќе видена

Изминатите две години беа предизвик за сите економии во светот, како развиените, така и земјите во развој. Наглото запирање на цели економски дејности, ...
сите 262 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вели дека Отворен Балкан е најдобрата иницијатива за народите на Балканот.„Отворениот Балкан е најдобрата иницијатива ...
сите 180 | | | веќе видена

Катастрофа, недостоинствено, срам и брука, тие се зборовите, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски одговарајќи на новинарско прашање како го ...
сите 187 | | | веќе видена

Фудбалерите на Милан качени на клупскиот автобус ја славеа првата шампионска титула по 11 години, а главен и овој пат беше Златан Ибрахимовиќ. Тој прво го ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ковачевски: Ги унапредуваме работничките права, секој има право на одмор и неделата да ја помине со семејството

Од:
До кого (е-маил):
Порака: