Intel инвестира 20 милијарди долари во две фабрики за чипови


„Сакаме да достигнеме 20 отсто од светското производство до 2030 година, знаејќи дека дотогаш пазарот треба да се удвои. Затоа Европа треба да го зголеми ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 1 минутa Јапонската Toyota во петокот соопшти дека нејзината продажба на возила се зголемила за 10,1% минатата година, што ја прави ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Европската комисија наскоро ќе го претстави планот за четирикратно зголемување на производството на електронски чипови во Европа до 2030 година, а тоа ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Акциите на полупроводниците паднаа на глобално ниво поради недостиг на чипови. За ова предупреди и американското Министерство за трговија. Истражувањето на ...
| | веќе видена | слични

Тојота овој месец ќе прекине со поголем дел од производството, малку порано отколку што претходно беше најавено.Зараза со Ковид 19 кај работниците во ...
| | веќе видена | слични

Светскиот економски форум се пресели на интернет од Давос, каде што се одржа минатата недела. Меѓу говорниците беше и претседателката на Европската комисија ...
| | веќе видена | слични

Според официјалните податоци на Toyota, нејзиниот Yaris е моделот со најмногу произведени единици во Франција за 2021 година Јапонскиот хечбек минатата година ...
| | веќе видена | слични

Останато

Седумдесет и осум жени се наоѓаат во групата заробени украински војници од руските сили во опколената челичарница „Азовстал“ во Мариупол, изјави лидерот на ...
сите 299 | | | веќе видена

Ребалансот на буџетот ќе се најде за многу скоро пред пратениците, јас не очекувам дека ќе биде блокиран, напротив ние како владејачко мнозинство сме ...
сите 351 | | | веќе видена

Во посета на македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител”, попознато како Бигорски манастир денеска беше американската амбасадорка Кејт Мери Брнз.На ...
сите 495 | | | веќе видена

Историја, традиција и издржливост на неутралноста: Дали Швајцарија и Австрија ќе станат членки на НАТО?По три месеци војна во Украина, две нордиски членки на ...
сите 814 | | | веќе видена

Навистина е трагично со каков курс и знаење се управуваат финансиите на Република Македонија. Пред само шест месеци од истата оваа говорница, апелиравме, ...
сите 183 | | | веќе видена

Претпоставувам дека премиерот ќе продолжи да бара начини како да ја заобиколи бугарската позиција и со тоа да дозволи РСМ да започне преговори со ЕУ, смета ...
сите 415 | | | веќе видена

По претходно добиени информации дека денеска (22 мај) околу 12.30 часот автомобил „опел корса“ се движел на патеката за пешаци во Градскиот парк во Скопје, ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Intel инвестира 20 милијарди долари во две фабрики за чипови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: