Intel инвестира 20 милијарди долари во две фабрики за чипови


„Сакаме да достигнеме 20 отсто од светското производство до 2030 година, знаејќи дека дотогаш пазарот треба да се удвои. Затоа Европа треба да го зголеми ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 1 минутa Јапонската Toyota во петокот соопшти дека нејзината продажба на возила се зголемила за 10,1% минатата година, што ја прави ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Европската комисија наскоро ќе го претстави планот за четирикратно зголемување на производството на електронски чипови во Европа до 2030 година, а тоа ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Акциите на полупроводниците паднаа на глобално ниво поради недостиг на чипови. За ова предупреди и американското Министерство за трговија. Истражувањето на ...
| | веќе видена | слични

Тојота овој месец ќе прекине со поголем дел од производството, малку порано отколку што претходно беше најавено.Зараза со Ковид 19 кај работниците во ...
| | веќе видена | слични

Светскиот економски форум се пресели на интернет од Давос, каде што се одржа минатата недела. Меѓу говорниците беше и претседателката на Европската комисија ...
| | веќе видена | слични

Според официјалните податоци на Toyota, нејзиниот Yaris е моделот со најмногу произведени единици во Франција за 2021 година Јапонскиот хечбек минатата година ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали помалите коалициски партнери ќе останат во владата или пак ќе останат на своите претходни ставови дека францускиот предлог е неприфатлив за нив. Повеќето ...
сите 651 | | | веќе видена

Граѓаните не го разбираат новиот тарифник за струјата и не знаат како да ја пресметаат потрошувачката на калкулаторот што е објавен на веб-страницата на ...
сите 471 | | | веќе видена

Спогодбата потпишана со Финска и Шведска за укинување на ветото на Турција за нивното членство во НАТО алијансата ги обврзува нордиските земји да ги исполнат ...
сите 195 | | | веќе видена

Оваа влада, сака во рок од 48 саати да презентира фиктивна консултација, притоа сега гледаме дека или предлогот нема да оди во Собрание или ќе оди како ...
сите 313 | | | веќе видена

Повеќето бугарски барања кои се неприфатливи за Македонија со кои Бугарија го условува нашиот пат кон ЕУ се содржат во Протоколот од меѓувладината комисија. Но ...
сите 694 | | | веќе видена

„Деструктивното однесување на Христијан Мицкоски во однос на евроинтеграциите и прашањето со Бугарија се коси со секоја логика. Мицкоски го одби уште ...
сите 266 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Intel инвестира 20 милијарди долари во две фабрики за чипови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: