Димовски: Зголемувањето на минималната плата е егзистенцијална потреба на работниците


Потребата за зголемување на минималната плата на 18.000 денари е реална и егзистенцијална за работниците. Аргументите се на наша страна и не гледам причина да ...
| | веќе видена | слични

Минимална плата во Македонија - се живее или се преживува? Дури 110.000 работници од први до први живеат со сегашниот минималец од 15.194 денари. Преговорите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прашањето за зголемување на минималната плата што пред нова година го најавија од Владата се актуелизира деновиве, но оттаму најавуваат дека тоа може да се ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот Фатмир Битиќи изјави дека се подготвува покачување на пензиите „какво што не било досега“. „Сега, со усогласувањето, сите пензионери добиваат ...
| | веќе видена | слични

Со усогласувањето што оди од јануари, сите пензионери добиваат зголемени пензии за 2,98 отсто, што укажува на стабилноста на Фондот за пензиско осигурување, ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, во синоќешното гостување на телевизија Телма изјави дека се подготвува покачување на пензиите „какво што не ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикати на Македонија го формираше главниот штрајкувачки одбор, а од исходот на средбата во понеделник во Владата, ќе зависат натамошните чекори ...
| | веќе видена | слични

„Владата останува на својата заложба за зголемување на минималната плата и затоа идната недела започнува економско-социјалниот дијалог за нејзино ново ...
| | веќе видена | слични

Минимална плата од 18.000 денари во државата ќе имаа во тој момент кога ќе одлучиме со сите социјални партнери, рече вицепремиерот за економски прашања Фатмир ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска сме во посета на Гевгелија на Денот на пожарникарите, драго ми е што градоначалникот, локалната самоуправа, пратеничката од Гевгелија успееја во ...
сите 524 | | | веќе видена

Заменик командантот на „Азов“, Свјатослав Паламар, денеска објави нова порака на Телеграм во која кажува дека командата на единицата се уште се наоѓа во ...
сите 278 | | | веќе видена

Талат Џафери е најдобриот претседател што додега го имал законодавниот дом - тврди неговиот заменик Горан Мисовски. Одговарајќи на новинарски прашања не сакаше ...
сите 302 | | | веќе видена

Вработените во градинките ќе добијат цели плати за времето поминато во штрајк. Ова е епилогот по долгите преговори помеѓу СОНК и МТСП. Денес, МТСП и СОНК ги ...
сите 341 | | | веќе видена

Светската здравствена организација свикува група водечки експерти на итен состанок за да разговараат за тековната епидемија на мајмунски сипаници. Според ...
сите 395 | | | веќе видена

Според украинскиот претседател Володимир Зеленски, руските наводи за употребено ласерско оружје сведочат за неуспехот на инвазијата. Зеленски изјави дека ...
сите 93 | | | веќе видена

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 68. седница преку платформата Зум. На дневен ред, како што стои во соопштението од ...
сите 51 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димовски: Зголемувањето на минималната плата е егзистенцијална потреба на работниците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: