Димовски: Не гледам причина зошто да не биде прифатено нашето барање за зголемување на минималната плата на 18.000 денари


Потребата за зголемување на минималната плата на 18.000 денари е реална и егзистенцијална за работниците. Аргументите се на наша страна и не гледам причина да ...
| | веќе видена | слични

Минимална плата во Македонија - се живее или се преживува? Дури 110.000 работници од први до први живеат со сегашниот минималец од 15.194 денари. Преговорите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прашањето за зголемување на минималната плата што пред нова година го најавија од Владата се актуелизира деновиве, но оттаму најавуваат дека тоа може да се ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот Фатмир Битиќи изјави дека се подготвува покачување на пензиите „какво што не било досега“. „Сега, со усогласувањето, сите пензионери добиваат ...
| | веќе видена | слични

Со усогласувањето што оди од јануари, сите пензионери добиваат зголемени пензии за 2,98 отсто, што укажува на стабилноста на Фондот за пензиско осигурување, ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, во синоќешното гостување на телевизија Телма изјави дека се подготвува покачување на пензиите „какво што не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сојузот на синдикати на Македонија го формираше главниот штрајкувачки одбор, а од исходот на средбата во понеделник во Владата, ќе зависат натамошните чекори ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Владата останува на својата заложба за зголемување на минималната плата и затоа идната недела започнува економско-социјалниот дијалог за нејзино ново ...
| | веќе видена | слични

Минимална плата од 18.000 денари во државата ќе имаа во тој момент кога ќе одлучиме со сите социјални партнери, рече вицепремиерот за економски прашања Фатмир ...
| | веќе видена | слични

Покачување на пензии како никогаш досега најави вицепремиерот Фатмир Битиќи во синоќешното гостување на ТВ Телма. - Сега со усогласувањето сите пензионери ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Демонстрација на примитивизам со цел да се предизвика поголем инцидент. Вака лидерот на ВМРО ДПМНЕ, го коментира однесувањето на собранискиот спикер, кој ги ...
сите 416 | | | веќе видена

Националната асоцијација за оружје продолжува со отворањето на својата годишна конвенција денес во Хјустон, само неколку дена откако тинејџер вооружен ...
сите 196 | | | веќе видена

Во Основниот кривичен суд во Скопје трае распитот пред судија на претходна постапка по барањето од Обвинителството за определување на мерка притвор за шестмина ...
сите 111 | | | веќе видена

САД воведоа санкции за две руски банки – Далечниот Исток и Спутник банка – на севернокорејската компанија Ер Корио Трејдинг и Јонг Јонг Нам, претставник на ...
сите 197 | | | веќе видена

Неколку лица се пренесени во болница, а двајца приклучени на апарати, по пожарот што изби во центарот на Солун во близина на плоштадот Аристотел, објавија ...
сите 139 | | | веќе видена

СОНК и Министерството за труд и социјална политика ги потпишаа измените и дополнувањата на колективниот договор, со кој е регулиран начинот на исплата на ...
сите 68 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со македонската делегација која е во дводневна посета на Ватикан и Рим по повод 24 мај – Денот на сесловенските ...
сите 336 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димовски: Не гледам причина зошто да не биде прифатено нашето барање за зголемување на минималната плата на 18.000 денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: