Стојков: Притисокот врз Бугарија да ги регистрира македонските организации се зголемува


Кај Стојко Стојков од ОМО Илиден Пирин постои доза на оптимизам дека со текот на времето положбата на македонското малцинство во Бугарија ќе се подобри. Тој ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Ставот на претседателот Стево Пендаровски е дека ниту една негова постапка, ниту досега била, ниту отсега ќе биде во спротивност со Договорот за пријателство, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бугарското Министерство за надворешни работи изразува загриженост за последните случувања во Република Македонија, поврзани со постапки на функционери кои ...
| | веќе видена | слични

Политичкиот аналитичар и колумнист Ивор Мицковски го коментира новиот „подход“ во односите со Бугарија. „Да ги резимираме во кратки црти ‘рестартираните’ ...
| | веќе видена | слични

Да ги резимираме во кратки црти “рестартираните” односи со Бугарија, пишува Ивор Мицковски на својот фејсбук профил. Ние праќаме нота до ОН и објаснуваме дека ...
| | веќе видена | слични

Вечерва, на прашање на тв 24, за ставот на Претседателот Пендаровски, во однос на обвинувањата од бугарското Министерство за внатрешни работи, од кабинетот ни ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот европратеник Илхан Ќучук смета дека ако спорот остане само во рацете на премиерите или двете влади, не можеме да очекуваме да биде решен за кратко ...
| | веќе видена | слични

Бугарското министерство за надворешни работи изрази загриженост за како што вели во соопштението, последните постапки на македонскиот претседател Стево ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Стево Пендаровски одговори на демаршот од Софија која е незадоволна од неговата средба со Македонците во Бугарија. Тој смета дека ниту една ...
| | веќе видена | слични

Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски реагираше по денешното соопштение на бугарското МНР, поврзано со вчерашната средба на шефот на државата со членови ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Демонстрација на примитивизам со цел да се предизвика поголем инцидент. Вака лидерот на ВМРО ДПМНЕ, го коментира однесувањето на собранискиот спикер, кој ги ...
сите 212 | | | веќе видена

Националната асоцијација за оружје продолжува со отворањето на својата годишна конвенција денес во Хјустон, само неколку дена откако тинејџер вооружен ...
сите 196 | | | веќе видена

Коридорите ќе бидат отворени секој ден од 8 до 19 часот по московско време, изјави шефот на Националниот центар за управување со одбраната, Михаил Мизинцев.Тој ...
сите 128 | | | веќе видена

САД воведоа санкции за две руски банки – Далечниот Исток и Спутник банка – на севернокорејската компанија Ер Корио Трејдинг и Јонг Јонг Нам, претставник на ...
сите 198 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со македонската делегација која е во дводневна посета на Ватикан и Рим по повод 24 мај – Денот на сесловенските ...
сите 216 | | | веќе видена

Поранешниот генерален секретар во Владата, Мухамед Зеќири од апелационите судии побара да биде пуштен на слобода. Тој денеска на јавна седница во Апелациониот ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стојков: Притисокот врз Бугарија да ги регистрира македонските организации се зголемува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: