Гутереш: Светот е полош отколку што беше пред пет години, но не верувам дека Русија ќе ја нападне Украина


Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш предупреди дека ситуацијата во светот денеска е значително полоша отколку пред пет години, ...
| | веќе видена | слични

Украинскиот претседател Владимир Зеленски стравува дека американската администрација можеби намерно да ја предимензионира наводната закана од руска инвазија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Водечкиот американски генерал Марк Мили изјави дека евентуалната руска инвазија на Украина би била „страшна“ и ќе доведе до голем број жртви. Мили ја опиша, ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Во Киев се одржа протест пред Врховната рада со барање до украинскиот претседател Владимир Зеленски да спречи војна со Русија, пишува весникот Вести.уа. Според ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека „во блиска иднина“ ќе ги премести американските војници во земјите од Источна Европа и НАТО.„Ќе ја испратам ...
| | веќе видена | слични

Мили ја опиша, како што рече, акумулацијата на 100.000 руски војници во близина на украинската граница како најголема од Студената војна, објави Би Би Си. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Разговорот меѓу американскиот претседател Џозеф Бајден и украинскиот претседател Володимир Зеленски во четвртокот „не помина добро“, изјави висок украински ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на проруските сепаратисти во украинскиот регион Доњецк, Денис Пушилин, изјави дека на територијата на „Народна Република Доњецк“ ќе им се суди на ...
сите 379 | | | веќе видена

По подолга пауза денеска собранието повторно со седница. Обвинувањата за активна и пасивна блокада и натаму за тоа кој е продуктивен во работењето на ...
сите 492 | | | веќе видена

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.А.(33), Ф.Е.(40), Џ.А.(30), Е.Б.(33), Е.А.(26) и Ф.Ќ.(39), сите од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за ...
сите 503 | | | веќе видена

Турција не може да ги игнорира санкциите на Стокхолм против Анкара, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Иако е очигледна виталната улога што ја ...
сите 615 | | | веќе видена

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) бара итна средба со претседателот на Владата, вицепремиерот за економски прашања и со министрите за финансии и за труд ...
сите 222 | | | веќе видена

Ако нешто се реши, ќе се реши во име на геополитика. Средбата во Рим на македонскиот и бугарскиот премиер не може да донесе промени преку ноќ.Советникот на ...
сите 338 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден во понеделникот го објави лансирањето на Индо-пацифичката економска рамка (ИПЕФ), која вклучува десетина индо-пацифички ...
сите 121 | | | веќе видена

По освојувањето на Скудетото, Златан Ибрахимовиќ одржа моќен, шампионски говор во совлекувалната на Милан кој сега излезе во јавноста. Италија Заслугите на ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гутереш: Светот е полош отколку што беше пред пет години, но не верувам дека Русија ќе ја нападне Украина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: