Промената на изборниот модел ќе донесе радикали во парламентот и инфлација на клиентелизам?!


Додека едни предупредуваат дека идејата носи ризик од влез на радикални политичари во парламентот, други сметаат дека таа ќе предизвика инфлација на нови листи ...
| | веќе видена | слични

Ќе успее ли Левица да ги ускрати привилегиите на фукнционерите кои по заминување од функцијата уште живеат врз грбот на граѓаните?! Гласноговорникот за правата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Собранието Талат Џафери за на 10 февруари ја закажа седницата на која ќе треба да се разгледува предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за укинување на ...
| | веќе видена | слични

Поранешната пратеничка Никица Корубин смета дека освен апанажата треба да се преиспитаат сите привилегии кои им следуваат на градоначалници, пратеници, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Нашиот став за техничката влада е конзистентен. Апсолутно поддржуваме предлогот да дојде на дневен ред и да се отвори прашањето, по што сите треба да се ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Моделот на Пржинска влада е неуставен, никаде во Уставот нема дека треба преодна влада, дополнителни министри. Не е тоа влада која ќе овозможи фер и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Веднаш треба да почне расправа, не само за изборната регулатива, не само за изборниот систем бидејќи ние имаме препораки од Венецијанската комисија кои не сме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева, во емисијата „Вин Вин” на телевизија Телма истакна дека ставот на СДСМ во врска со Пржинската влада е ...
| | веќе видена | слични

„Време е да се отвори широка и експертска дебата, општеството да дебатира за изборниот модел. Ако ние влегуваме во разговорите за изборен модел гледано од ...
| | веќе видена | слични

Измената на законот за влада и изборот на замениците министри треба да се најдат на собраниска седница но засега не е најавено кога би можело тоа да случи. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска сме во посета на Гевгелија на Денот на пожарникарите, драго ми е што градоначалникот, локалната самоуправа, пратеничката од Гевгелија успееја во ...
сите 527 | | | веќе видена

Талат Џафери е најдобриот претседател што додега го имал законодавниот дом - тврди неговиот заменик Горан Мисовски. Одговарајќи на новинарски прашања не сакаше ...
сите 293 | | | веќе видена

Вработените во градинките ќе добијат цели плати за времето поминато во штрајк. Ова е епилогот по долгите преговори помеѓу СОНК и МТСП. Денес, МТСП и СОНК ги ...
сите 347 | | | веќе видена

Се враќа довербата на граѓаните во штедењето во домашната валута, денарот. Ова секако дека е резултат и на фактот што првата монетарна куќа во земјава, ...
сите 172 | | | веќе видена

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 68. седница преку платформата Зум. На дневен ред, како што стои во соопштението од ...
сите 51 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промената на изборниот модел ќе донесе радикали во парламентот и инфлација на клиентелизам?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: