Минималната плата ќе се зголеми во текот на вториот квартал од годинава


Минималната плата во текот на 2022 година ќе се зголеми минимум на 18.000 денари, потврди денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Согласно проекциите ...
| | веќе видена | слични

Минимална плата од 18.000 денари ќе има, тој момент кога заеднички сите социјални партнери, ќе одлучиме во рамките на трипартитниот дијалог, дали одлуката ќе ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот Фатмир Битиќи изјави дека се подготвува покачување на пензиите „какво што не било досега“. „Сега, со усогласувањето, сите пензионери добиваат ...
| | веќе видена | слични

„Учевствував во правењето на економската програма, во 2016 година, и бев за зголемување на минималната плата. Но, и тогаш, и сега, зголемувањето мора да биде ...
| | веќе видена | слични

„Сега со усогласувањето сите пензионери добиваат зголемени пензии за речиси три проценти. Се прават последните калкулации и очекуваме зголемување на пензиите ...
| | веќе видена | слични

„Јавноста мора да биде доследно информирана. Ние не тактизираме со минималната плата, туку сакаме да му дадеме предност на дијалогот за да ги чуеме ставовите и ...
| | веќе видена | слични

За три дена Битиќи најави состанок со синдикатите, ќе се расправа за минималната плата. „Сметам дека, при решавање на економските предизвици, пристапот е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Сметам дека, при решавање на економските предизвици, пристапот е првенствено важен, а ние го промовиравме социјалниот дијалог како клучен. Затоа ќе имаме ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“ илјадници граѓани вечерва протестираа против прифаќањето на францускиот предлог за тргање на бугарското вето и отворање ...
сите 784 | | | веќе видена

Турција ќе продолжи да ја јакне својата војска за да стане најмоќна во светот, изјави претседателот на таа земја Реџеп Таип Ердоган. „Успесите во операциите во ...
сите 158 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски преку својот фејсбук профил ги повика граѓаните да излезат вечерва од 19:00 часот, пред Владата на ...
сите 636 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Бујар Османи кажа дека доколку кажеме „не“ за внес на Бугарите во Уставот ќе започнат меѓуетнички тензии и ќе ја имаме ...
сите 67 | | | веќе видена

Претседателот Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на втората сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет на ниво на ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Минималната плата ќе се зголеми во текот на вториот квартал од годинава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: