Блинкен најави дипломатски напори, но и зајакнување на воената помош за Украина


Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изрази надеж дека САД нема да мораат да воведат санкции кон Русија, но повтори дека Вашингтон е „подготвен за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба, денеска изјави дека неговата влада прва имала увид во писмото што САД го испратиле до Русија и дека ...
| | веќе видена | слични

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска соопшти дека од американска страна добиле одговори, но не на клучните прашањата што ја мачат Русија. Вели ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Неговите коментари беа објавени од новинската агенција РИА, откако Вашингтон даде писмени одговори на серијата безбедносни барања што Москва ги постави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За да се решат проблемите во Украина, неопходно е сите да ги почитуваат договорите од Минск, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји, за ...
| | веќе видена | слични

Русија веројатно барем следните две седмици ќе остана на дипломатскиот пат со Киев и со Западот но ќе продолжи да се обидува да ја дестабилизира Украина, ...
| | веќе видена | слични

Официјален Кремљ соопштил денеска дека постои простор за продолжување на дијалогот со САД, но дека очигледно Вашингтон не ги земал предвид безбедносните барања ...
| | веќе видена | слични

Кремљ во четвртокот објави дека има простор за продолжување на дијалогот со САД, но истакна дека е сосема јасно дека Вашингтон во писмениот одговор на Москва ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на проруските сепаратисти во украинскиот регион Доњецк, Денис Пушилин, изјави дека на територијата на „Народна Република Доњецк“ ќе им се суди на ...
сите 357 | | | веќе видена

По подолга пауза денеска собранието повторно со седница. Обвинувањата за активна и пасивна блокада и натаму за тоа кој е продуктивен во работењето на ...
сите 493 | | | веќе видена

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.А.(33), Ф.Е.(40), Џ.А.(30), Е.Б.(33), Е.А.(26) и Ф.Ќ.(39), сите од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за ...
сите 503 | | | веќе видена

Турција не може да ги игнорира санкциите на Стокхолм против Анкара, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Иако е очигледна виталната улога што ја ...
сите 617 | | | веќе видена

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) бара итна средба со претседателот на Владата, вицепремиерот за економски прашања и со министрите за финансии и за труд ...
сите 221 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден во понеделникот го објави лансирањето на Индо-пацифичката економска рамка (ИПЕФ), која вклучува десетина индо-пацифички ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Блинкен најави дипломатски напори, но и зајакнување на воената помош за Украина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: