Ќе остане ли недела неработен ден?


Охрид, 26. јануари 2022 (ИНПРЕС) – Охридските трговци досега ги почитуваат законските измени со што недела е прогласен за неработен ден. Што се однесува до ...
| | веќе видена | слични

Иако обврската за исплата на регрес за годишен одмор за 2021 година требаше да биде исполнета заклучно со 31 декември, сепак дел од фирмите во земјава не им ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Недела неработен ден е уште реализирано ветување од страна на Владата предводена од СДСМ кое е во насока на унапредување на работничките права, кажа на ...
| | веќе видена | слични

Рамнотежата помеѓу личниот и професионалниот живот е важна, затоа со законските измени недела е дена за неделен одмор за 92 отсто од работниците. Останатите ...
| | веќе видена | слични

Слободна Европа ја пренесе изјавата на новата министерка за одбрана, Славјанка Петровска за ТВ 24 дека нашите институции ги следат случувањата во врска со ...
| | веќе видена | слични

На празникот Богојавление, можеше да се види дека работат продавниците. Од Државниот инспекторат за труд , за „Слободен печат“ објаснија дека трговијата, освен ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Владата предводена од СДСМ оставри уште едно ветување дадено пред граѓаните. Од први јануари недела е ден за неделен одмор за 92 отсто од работниците. ...
| | веќе видена | слични

Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен ден“. Вработените на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Седумдесет и осум жени се наоѓаат во групата заробени украински војници од руските сили во опколената челичарница „Азовстал“ во Мариупол, изјави лидерот на ...
сите 299 | | | веќе видена

Ребалансот на буџетот ќе се најде за многу скоро пред пратениците, јас не очекувам дека ќе биде блокиран, напротив ние како владејачко мнозинство сме ...
сите 351 | | | веќе видена

Во посета на македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител”, попознато како Бигорски манастир денеска беше американската амбасадорка Кејт Мери Брнз.На ...
сите 495 | | | веќе видена

Историја, традиција и издржливост на неутралноста: Дали Швајцарија и Австрија ќе станат членки на НАТО?По три месеци војна во Украина, две нордиски членки на ...
сите 814 | | | веќе видена

Навистина е трагично со каков курс и знаење се управуваат финансиите на Република Македонија. Пред само шест месеци од истата оваа говорница, апелиравме, ...
сите 183 | | | веќе видена

Претпоставувам дека премиерот ќе продолжи да бара начини како да ја заобиколи бугарската позиција и со тоа да дозволи РСМ да започне преговори со ЕУ, смета ...
сите 415 | | | веќе видена

По претходно добиени информации дека денеска (22 мај) околу 12.30 часот автомобил „опел корса“ се движел на патеката за пешаци во Градскиот парк во Скопје, ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе остане ли недела неработен ден?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: