ЌЕ ОСТАНЕ ЛИ НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН? Работниците ќе излезат на улица доколку Уставен го поништи законот


Работниците ќе излезат на улица ако Уставниот суд ги поништи законите за недела-неработен ден. Од Сојузот на синдикати на Македонија со остра реакција на ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 26. јануари 2022 (ИНПРЕС) – Охридските трговци досега ги почитуваат законските измени со што недела е прогласен за неработен ден. Што се однесува до ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Иако обврската за исплата на регрес за годишен одмор за 2021 година требаше да биде исполнета заклучно со 31 декември, сепак дел од фирмите во земјава не им ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска попладнево остварила средба со претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), Дарко ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Синдикалците се подготвуваат за штрајк откако владата по втор пат ја одложува средбата со нив. Сега им ја презакажа за идниот понеделник. Требаше да се ...
| | веќе видена | слични

Тема на денешната средба, која се оствари на покана на министерката Тренчевска,  беше разговорот за владиното ветување за покачување на минималната плата. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повисока минимална плата или штрајк се заканува Сојузот на синдикати на Македонија(ССМ) кој по одлагањето на денешната средба во владата, второ по ред, најави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Демонстрација на примитивизам со цел да се предизвика поголем инцидент. Вака лидерот на ВМРО ДПМНЕ, го коментира однесувањето на собранискиот спикер, кој ги ...
сите 484 | | | веќе видена

Главниот претставник за безбедност во Тексас рече дека полицијата донела погрешна одлука во врска со масакрот во основното училиште Роб.„Ако мислев дека тоа ...
сите 206 | | | веќе видена

Судија на претходна постапка го прифати барањето на Обвинителството и им одреди притвор на шест од седуммината обвинети за случајот парцели за ЕВН, меѓу кои и ...
сите 98 | | | веќе видена

САД денеска воведоа санкции за две руски банки – Далечниот Исток и Спутник банка – на севернокорејската компанија Ер Корио Трејдинг и Јонг Јонг Нам, ...
сите 199 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ Стефан Богоев во интервју за емисијата „Трилинг“ на Телевизија 24 истакна дека Владата предводена од СДСМ постојано покажува што значи ...
сите 395 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЌЕ ОСТАНЕ ЛИ НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН? Работниците ќе излезат на улица доколку Уставен го поништи законот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: