СИНДИКАТОТ ПОРАЧУВА: Ќе има протести и ќе блокираме се ако се укине правото на недела неработен ден


Претседателството на Сојузот на синдикатите на Македонија, како што информираат од ССМ, одржало вонредна седница на која било расправано за информацијата за ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 26. јануари 2022 (ИНПРЕС) – Охридските трговци досега ги почитуваат законските измени со што недела е прогласен за неработен ден. Што се однесува до ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Иако обврската за исплата на регрес за годишен одмор за 2021 година требаше да биде исполнета заклучно со 31 декември, сепак дел од фирмите во земјава не им ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска попладнево остварила средба со претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), Дарко ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Синдикалците се подготвуваат за штрајк откако владата по втор пат ја одложува средбата со нив. Сега им ја презакажа за идниот понеделник. Требаше да се ...
| | веќе видена | слични

Тема на денешната средба, која се оствари на покана на министерката Тренчевска,  беше разговорот за владиното ветување за покачување на минималната плата. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повисока минимална плата или штрајк се заканува Сојузот на синдикати на Македонија(ССМ) кој по одлагањето на денешната средба во владата, второ по ред, најави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ниту во еден член од Деловникот не е предвидено да се бара затворање на вратите од Собранието за да се преброи бројот на пратеници за пријавување за збор по ...
сите 434 | | | веќе видена

Осум дена пред осумнаесетгодишникот Салвадор Рамос да го изврши масакрот во училиштето во Тексас и да убие 19 деца и двајца учители, производителот на пушката ...
сите 208 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против две лица осомничени за кривично дело Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста, а за ...
сите 472 | | | веќе видена

При денешната посета на општина Гази Баба во рамките на активноста „Промените се случуваат, секогаш со народот“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ...
сите 99 | | | веќе видена

И покрај тоа што владата се фали дека има номинален раст на платите и кажува дека единствена економска мерка и стигнале над 30.000 денари, но ако имаме ...
сите 276 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СИНДИКАТОТ ПОРАЧУВА: Ќе има протести и ќе блокираме се ако се укине правото на недела неработен ден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: