Јануарската пензија ќе се коригира со инфлацијата, но се договара и дополнителен пораст


Според постојниот Закон за пензиско и инвалидско осигурување, пензиите се усогласуваат двапати годишно – на 1 јануари и на 1 јули, според индексот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Време зa читање: 2 минути Шпаркасе Банка известува дека пензиите за месец јануари ќе се исплатат предвреме почнувајќи од 26 јануари 2022 година во четири ...
| | веќе видена | слични

Доколку пензиите се зголемат за 2,9 проценти тоа значи дека за оние со најниски пензии (3.185 пензионери), зголемувањето ќе биде 289 денари, а за највисоката ...
| | веќе видена | слични

Фондот за пензиско и инвалидско осигурување објави дека зголемувањето на пензиите од 2,9 денари за минималните пензии заначи нивно зголемување за 304 денари, а ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: < 1 минутa Во насока на намалување на ризикот и заштита на здравјето на клиентите и вработените во Банката, средствата по основ на пензии за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од утре почнува етапната исплата на јануарски пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 2 минути Имајќи ги во превид препораките за заштита од ширење на COVID – 19, Стопанска банка АД – Скопје известува дека пензиите за месец ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 2 минути Комерцијална банка АД Скопје ќе започне со исплата на јануарските пензии од утре, 26.01.2022 година. Пензионерите кои имаат активна ...
| | веќе видена | слични

Силк Роуд Банка АД Скопје ги известува сите приматели на пензија преку банката дека предвремената исплата на пензиите за месец јануари ќе се врши на 26.01.2022 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Седумдесет и осум жени се наоѓаат во групата заробени украински војници од руските сили во опколената челичарница „Азовстал“ во Мариупол, изјави лидерот на ...
сите 299 | | | веќе видена

Ребалансот на буџетот ќе се најде за многу скоро пред пратениците, јас не очекувам дека ќе биде блокиран, напротив ние како владејачко мнозинство сме ...
сите 351 | | | веќе видена

Во посета на македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител”, попознато како Бигорски манастир денеска беше американската амбасадорка Кејт Мери Брнз.На ...
сите 495 | | | веќе видена

Историја, традиција и издржливост на неутралноста: Дали Швајцарија и Австрија ќе станат членки на НАТО?По три месеци војна во Украина, две нордиски членки на ...
сите 814 | | | веќе видена

Навистина е трагично со каков курс и знаење се управуваат финансиите на Република Македонија. Пред само шест месеци од истата оваа говорница, апелиравме, ...
сите 183 | | | веќе видена

Претпоставувам дека премиерот ќе продолжи да бара начини како да ја заобиколи бугарската позиција и со тоа да дозволи РСМ да започне преговори со ЕУ, смета ...
сите 415 | | | веќе видена

По претходно добиени информации дека денеска (22 мај) околу 12.30 часот автомобил „опел корса“ се движел на патеката за пешаци во Градскиот парк во Скопје, ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јануарската пензија ќе се коригира со инфлацијата, но се договара и дополнителен пораст

Од:
До кого (е-маил):
Порака: