Кина забележа најбавен економски раст во последните 18 месеци (инфографик)

Бруто домашниот производ на Кина порасна за 4% на годишна основа, покажуваат податоците на Бирото за национална статистика, што е повеќе од прогнозата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Малку повеќе од една третина од економистите на компаниите наведуваат дека најголем ризик за изгледите за раст е зголемувањето на случаите на Ковид-19, пред ...
| | веќе видена | слични

Кон крајот на ноември минатата година се доби впечаток дека пандемијата штотуку започна. Глобалните берзи паднаа за пет отсто, бидејќи вестите за ковид ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американските компании ја завршиле годината со силни резултати, но се загрижени за продолжување на инфекциите со Ковид-19, иако се очекува да се намалат ...
| | веќе видена | слични

Намалувањето на поддршката на американските Федерални резерви (ФЕД) за пазарите и економијата може да доведе до крипто „ледено доба“, предупредуваат странските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Од почетокот на пандемијата, германската економија загуби 350 милијарди евра во додадена вредност, главно поради драстично намалената приватна потрошувачка“, ...
| | веќе видена | слични

Од почетокот на пандемијата, германската економија загуби 350 милијарди евра додадена вредност. Резултатот е ваков поради драстично намалената приватна ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Германската економија претрпе огромни штети од почетокот на пандемијата, соопшти денеска Институтот за германска економија (ИВ) во Келн.– Од почетокот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сенатот на САД го одобри новиот пакет помош од 40 милијарди долари за Украина. Претставничкиот дом минатата недела гласаше за пакетот. Се очекува американскиот ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска сме во посета на Гевгелија на Денот на пожарникарите, драго ми е што градоначалникот, локалната самоуправа, пратеничката од Гевгелија успееја во ...
сите 384 | | | веќе видена

Вработените во градинките ќе добијат цели плати за времето поминато во штрајк. Ова е епилогот по долгите преговори помеѓу СОНК и МТСП. Денес, МТСП и СОНК ги ...
сите 339 | | | веќе видена

За СДСМ усвојувањето на резолуцијата за Извештајот на Eвропската комисија за Северна Македонија за 2021 во Европскиот парламент е добра вест, иако од ...
сите 448 | | | веќе видена

Според украинскиот претседател Володимир Зеленски, руските наводи за употребено ласерско оружје сведочат за неуспехот на инвазијата. Зеленски изјави дека ...
сите 65 | | | веќе видена

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 68. седница преку платформата Зум. На дневен ред, како што стои во соопштението од ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кина забележа најбавен економски раст во последните 18 месеци (инфографик)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: