МЗ: 78 отсто од починатите од ковид-19 не биле вакцинирани


Три студии објавени денес понудија повеќе докази дека вакцините против Ковид-19 се ефикасни во заштитата од варијантата омикрон, барем кај оние кои ја примиле ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Експерти од Светската здравствена организација денеска препорачаа намалување на дозата на вакцината Fizer/Biontech за деца на возраст од 5 до 11 години. ...
| | веќе видена | слични

Препораката е објавена откако Стратешката советодавна група на експерти (SAGE) за имунизација одржала состанок за евалуација на вакцината која моментално се ...
| | веќе видена | слични

Се чини дека четвртата доза на вакцината против Ковид-19 не обезбедува поголема заштита од инфекција за сојот омикрон од третата доза. Ова го посочува ...
| | веќе видена | слични

Израел е првата земја во светот која систематски ги повикува своите граѓани да се вакцинираат со четвртата доза. Таму главно се користи вакцината BioNTech / ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Австрискиот парламент вчера изгласа задолжителна вакцинација на возрасните против Ковид-19 од 1 февруари. Австрија е првата земја во Европа која воведува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – тешки дела против безбедноста на ...
сите 275 | | | веќе видена

Пожарот кој попладнево избувна во објект на улицата позната како „Пластичарска“е изгаснат. Територијалната противпожарна единица на Град Скопје интервенирала ...
сите 123 | | | веќе видена

Комисијата за заразни болести одлучи, а владата прифати, времетраењето на изолацијата да биде седум дена.Новата одлука за кратење на периодот на изолација ќе ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со грчкиот амбасадор во земјава Русос Кундурос, кој му ја пренесе силна и недвосмислена поддршка од Грција и ...
сите 155 | | | веќе видена

„Во Загреб нема кварт каде Аки не беше во некој изнајмен стан, се дружеше во секој кварт. Притигна на станица со една торба и сега почива во Алејата на ...
сите 199 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Зоран Заев беше познат по бројните гафови и изјави што ги даваше за време на меѓународни средни, интервјуја или настани, но таквата пракса ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЗ: 78 отсто од починатите од ковид-19 не биле вакцинирани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: