Украина ја обвини Русија за денешниот сајбернапад со кој беше предупредена да го очекува најлошото

Украинската влада ја обвини Русија дека стои зад денешниот сајбернапад врз десетици државни сајтови. Околу 70 владини сајтови привремено паднаа во најголемиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Украинската сајбер полиција денеска објави дека минатонеделното хакирање на владините системи уништило надворешни информациски ресурси, што сугерира дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии
5 копии

Украинските власти објавија дека имаат докази за вмешаност на Русија во големиот сајбер напад од оваа недела што ги погоди интернет страниците на владата на ...
| | веќе видена | слични

„Мајкрософт“ објави во блог пост дека забележал деструктивен малициозен софтвер во системите на неколку украински владини агенции и организации кои тесно ...
| | веќе видена | слични

Американскиот заменик државен секретар Викторија Нуланд изјави дека хакерскиот напад врз Украина, кој се случи во петокот, е извршен по „руската шема“. Како ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска ги осуди сајбер нападите врз Владата на Украина и рече дека западната воена алијанса во наредните денови ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја одржа првата средба со амбасадорите на земјите членки на Европската унија, на иницијатива на француската амбасадорка во ...
сите 670 | | | веќе видена

Пожарот кој попладнево избувна во објект на улицата позната како „Пластичарска“е изгаснат. Територијалната противпожарна единица на Град Скопје интервенирала ...
сите 123 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со грчкиот амбасадор во земјава Русос Кундурос, кој му ја пренесе силна и недвосмислена поддршка од Грција и ...
сите 155 | | | веќе видена

Комисијата за заразни болести одлучи, а владата прифати, времетраењето на изолацијата да биде седум дена.Новата одлука за кратење на периодот на изолација ќе ...
сите 148 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – тешки дела против безбедноста на ...
сите 278 | | | веќе видена

„Во Загреб нема кварт каде Аки не беше во некој изнајмен стан, се дружеше во секој кварт. Притигна на станица со една торба и сега почива во Алејата на ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Украина ја обвини Русија за денешниот сајбернапад со кој беше предупредена да го очекува најлошото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: