„На север од егејскиот свет“ – нова книга на археологот Драги Митревски

4 копии

„Македоника литера“ ја објави книгата „На север од егејскиот свет“ од Драги Митревски, која е сублимат на досегашните научни сознанија од истражувањата на ...
| | веќе видена | слични

Десетвековната историја во Пелагонија, Мариово и во Поречието ќе биде доистражена, документирана и прецизирана. Прилепскиот Институт за старословенска култура ...
| | веќе видена | слични

Прилепскиот Институт за старословенска култура годинава почнува тригодишен, обемен, суштествен проект за валоризација, доистражување и документирање на ...
| | веќе видена | слични

Опфатени се десетици локалитети и средини кои аргументирано ќе ја раскажат историјата на овие простори за 10 века, од 7 до 17 век. Како што објаснува Бранко ...
| | веќе видена | слични

Останато

Шефот на дипломатијата, Бујар Османи вели дека не се преговара за идентитетските прашања ниту за јазикот со официјална Софија. Тој денеска реферираше пред ...
сите 211 | | | веќе видена

Пожарот кој попладнево избувна во објект на улицата позната како „Пластичарска“е изгаснат. Територијалната противпожарна единица на Град Скопје интервенирала ...
сите 115 | | | веќе видена

Комисијата за заразни болести одлучи, а владата прифати, времетраењето на изолацијата да биде седум дена.Новата одлука за кратење на периодот на изолација ќе ...
сите 144 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со грчкиот амбасадор во земјава Русос Кундурос, кој му ја пренесе силна и недвосмислена поддршка од Грција и ...
сите 155 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Зоран Заев беше познат по бројните гафови и изјави што ги даваше за време на меѓународни средни, интервјуја или настани, но таквата пракса ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„На север од егејскиот свет“ – нова книга на археологот Драги Митревски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: