Африкански ЦДЦ: Омикрон е 70-80 отсто послаб од делта сојот

2 копии

Научниците открија антитела кои го неутрализираат омикрон, но и другите соеви на коронавирусот. Научниците пронајдоа антитела кои делуваат на непроменетите ...
| | веќе видена | слични

Џонсон и Џонсон објавиле и своја посебна студија, која покажува дека нејзината втора доза е исклучително ефикасна како бустер вакцина за оние кои првично биле ...
| | веќе видена | слични

Довакцинирањето на вакцината „Johnson&Johnson“ (J&J) е 85 отсто ефикасно во спречувањето на тешките форми на зараза со омикрон варијантата на короанвирусот, ...
| | веќе видена | слични

Според новото јужноафриканско истражување, клучен дел од втората линија на одбрана на имунолошкиот систем, имено неговите Т-клетки, е многу ефикасен кога ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Нашиот внатрешен часовник регулира многу аспекти во организмот, вклучувајќи го и одговорот на вакцината. Нова студија објавена во списанието Biological Rhythms ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Студија спроведена на здравствени работници во Јужна Африка покажува дека две дози од вакцината „Џонсон и Џонсон“ обезбедуваат 85 процентна заштита од ...
| | веќе видена | слични

Научниците пронајдоа антитела кои делуваат на непроменети делови од новиот вид коронавирус, што би можело да помогне во неутрализирање на омикронот и другите ...
| | веќе видена | слични

Ако еден член од домаќинството се зарази со омикрон, ризикот од инфекција за другите членови на тоа семејство е многу помал доколку се вакцинираат со т.н. „ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кинеската Народноослободителна армија денеска соопшти дека почнува нови вежби на море и во воздух во близина на Тајван. Најавата уследи еден ден по ...
сите 676 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е најмалку повикана да зборува за состојбата во културата и за слободата на изразување, велат од партијата на власт. „Токму оваа партија ја нарача ...
сите 110 | | | веќе видена

Израелскиот систем за противвоздушна одбрана познат како „Железната купола“ ги пресретнал речиси сите од околу 1.100-те ракети што биле упатени кон населените ...
сите 198 | | | веќе видена

За прв пат во историјата на независна Македонија ниту еден член на фамилијата на Методија Андонов Ченто не доби покана од Претседателот на Собранието, ...
сите 256 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Африкански ЦДЦ: Омикрон е 70-80 отсто послаб од делта сојот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: