Партиските лидери и натаму си делат функции надвор од законските одредби


Како еден од најсериозните проблеми во функционирањето на оваа држава е детекриран дека е партократијата. За време на Шарената револуција една од главните цели ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска ќе му го врачи мандатот за состав на новата влада на лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Стево Пендаровски ќе му го врачи мандатот за состав на нова влада на Димитар Ковачевски, во 13 часот во претседателската „Вила Водно“, откако ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако во четвртокот Собранието ја констатира оставката на премиерот Зоран Заев, започна да тече рокот од десет дена во кој претседателот Стево Пендаровски ...
| | веќе видена | слични

Новите имиња се уште не се познати, но едно е извесно, дека на стартот на идната година земјава ќе добие нова Влада, повторно предводена од СДСМ. Засега е ...
| | веќе видена | слични

На трибина во партиското седиште, дел од опозициските пратеници го повторија нивниото барање за нова изборна трка, по која се убедени дека извршната власт нема ...
| | веќе видена | слични

Не треба СДСМ да го номинира мандатарот кој го избра неговиот претходник Заев, туку граѓаните да одлучат кој ќе биде новиот премиер – велат од опозициската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Политичката партија Левица бара власта итно да ги прекине преговорите со Софија и да се протера бугарскиот амбасадор. Левица побара итен прекин на преговорите ...
сите 1019 | | | веќе видена

Екс министерот за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на Бугарија и францускиот предлог. Вели ...
сите 407 | | | веќе видена

Тој за БНТ изјави дека се уште нема реакција во САД на одлуката што ја донесе бугарскиот Парламент минатата недела, во врска со укинувањето на ветото за ...
сите 647 | | | веќе видена

Конфедерацијата на слободни синдакти на Македонија (КСС) преку пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе амандман до пратениците во Собранието, со кој бара ...
сите 282 | | | веќе видена

„Преку лажни вести, дезинформации и деструкции Христијан Мицкоски се обиде да ги ослаби државните позиции во односите со Бугарија. Мицкоски лично присуствуваше ...
сите 293 | | | веќе видена

Кумановец физички ја нападнал сопругата во семејниот дом, соопшти денеска секторот за внатрешни работи Куманово. Полициските службеници од СВР Куманово утрово ...
сите 321 | | | веќе видена

Шест уметнички слики украле провалници кои влегле во една книжарница во Скопје во непознато време, но во период кога биила затворена, од саботата попладнето па ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Партиските лидери и натаму си делат функции надвор од законските одредби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: