До три години затвор за напад врз жена, 5 ако го познава сторителот

Општина Новаци ги поддржува процесите за родово еднакво буџетирање, потврди градоначалникот Стевче Стевановски на средба со Ивона Паунович Бишевац, национална ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Светот постојано се менува, но сепак некои штетни општествени појави се уште се непроменети, една од нив е токму сексуалното вознемирување на јавен простор. ...
| | веќе видена | слични

По повод 17 декември, Меѓународен ден за стоп на насилството врз сексуалните работници, во Скопје се одржа марш. По повод 17 декември, Меѓународен ден за стоп ...
| | веќе видена | слични

Сексуалните работници и работнички бараат итна и неодложна декриминализација на сексуалната работа во земјата и признавање на човековите и работничките права. ...
| | веќе видена | слични

Сексуалните работници денеска по четиринаесети пат маршираа низ центарот на Скопје, со цел да испратат порака до институциите дека и тие се дел од општеството ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Меѓународниот ден за СТОП на насилството врз сексуалните работници, 17-ти декември, во Скопје, сексуалните работници и работнички, здружени во СТАР – Прв ...
| | веќе видена | слични

Нивната работа е злоупотребувана и понижувана особено овие две години за време на пандемијата. Велат дека се на маргините, со намалени доходи и без соодветна ...
| | веќе видена | слични

По повод 17 декември, Меѓународен ден за стоп на насилството денеска по 14-ти пат се одржа марш на црвените чадори кој почна од спомен куќата на Мајка Тереза, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Остри реакции во јавноста предизвика неодамнешното провокативно однесување на присутните на настанот, кога обраќањето на водителката на македонски јазик беше ...
сите 169 | | | веќе видена

„Утрото на 16 август како последица на саботажа оштетен е воен магацин кај селото Џанкоја. Нема сериозно повредени. Се преземаат неопходни мерки за ...
сите 146 | | | веќе видена

КОГА НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА И НЕЗНАЕЊЕТО Е МОЌ, КАДЕ Е ЖЕЛБАТА НЕШТО ДА СЕ НАУЧИ?! Просто е невозможно да се проследат и искоментираат бројните конфузни и ...
сите 42 | | | веќе видена

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој ...
сите 261 | | | веќе видена

Предлог-концептот на даночни реформи главно се базира на проширувањето на даночната основа врз основа на намалувањето на сивата економија. Не се работи за ...
сите 127 | | | веќе видена

Додека ги тераа граѓаните да аплаудираат за „успесите“ на нивните министри, криминалците од СДСМ и ДУИ краделе, местеле тендери и се луксузирале со пари на ...
сите 63 | | | веќе видена

Пет невладини научни организации од Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Македонија и од Србија, кои се занимаваат со роботика, технологија, истражување ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

До три години затвор за напад врз жена, 5 ако го познава сторителот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: