Омикрон не е крај на пандемијата, вели хрватски микробиолог

Раководителка на Одделот за клиничка микробиологија на Институтот за јавно здравје „Д-р Андрија Штампар“ во Загреб, Јасмина Вранеш смета дека омикрон не е крај ...
| | веќе видена | слични

Во следните неколку недели, научниците од Воениот истражувачки институт Волтер Рид очекуваат да објават дека развиле вакцина која е ефикасна против ...
| | веќе видена | слични

Една нова студија покажа дека целосно вакцинираните луѓе што потоа се инфицирани со ковид-19 може да стекнат „супер имунитет“ на идните варијанти на вирусот. ...
| | веќе видена | слични

Заразите предизвикани од омикрон варијантата на коронавирусот не се помалку сериозни отоколу инфекциите со досега преовладувачката варијанта делта, покажуваат ...
| | веќе видена | слични

Во ново истражување кое беше објавено минатата недела, се вели дека вакцината АстраЗенека веројатно има спасено повеќе животи споредено со другите вакцини кои ...
| | веќе видена | слични

Инфектологот, проф. Драган Делиќ вели дека реинфекцијата со новиот вид омикрон на корона вирусот се покажала пет пати почеста, а искуствата од Велика Британија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Резултатите од најновото истражување покажуваат дека дури 40 отсто од случаите на заразени со коронавирус се без симптоми. Тој процент е уште поголем меѓу ...
| | веќе видена | слични

Сојот омикрон се уште официјално не пристигнал на Балканот, но податоците од земјите во кои веќе се појавил укажува дека е можно новиот сој на корона да биде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ не отстапува од намерата да ја принуди власта на предвремени парламентарни избори. Најголемата опозициска партија најавува заострување на своето ...
сите 757 | | | веќе видена

„Претседателството на Социјалдемократската партија одлучи да работи на апликацијата на Шведска за членство во НАТО, а доколку биде прифатена, ќе ја задржиме ...
сите 712 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на свеченоста по повод 9 Мај – Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, што се одржа во дворот на Владата. var ...
сите 81 | | | веќе видена

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за коронавирус во главниот град Пјонгјанг, каде за само ...
сите 155 | | | веќе видена

а 18.04.2022 година по итна постапка, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата поднесе Предлог - закон за измени на постоечкиот Закон за Служба во ...
сите 74 | | | веќе видена

На 16.05.2022 во 00.45 часот на Граничен премин „Долно Блаце“, полициски службеници го лишиле од слобода А.Ш.(35) од Република Албанија затоа што при проверка ...
сите 289 | | | веќе видена

Откако вечерва во Кавадарци ракометарите на Вардар ја освоија 15-татат куп-титула во клупската историја, навивачите на „црвено-црните“, популарните „Комити“ ...
сите 122 | | | веќе видена

„Зборував со Дмитро синоќа“, вели Хана Науменко, свршеницата на Дмитро Данилов (29). Врската била ужасна, па парот комуницирал преку СМС. „Тој напиша дека им ...
сите 162 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска пред медиумите рече дека една од блокадите на најголемата опозициска партија во Собранието ќе биде и ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Омикрон не е крај на пандемијата, вели хрватски микробиолог

Од:
До кого (е-маил):
Порака: