Билјана Ангелова, сопруга на амбасадорот на Бугарија активна во кампањата против родово базирано насилство

Во рамки на активностите за борба против родово базираното насилство, вчера се одржа граѓански собир во рамки на кампањата „Биди храбра – стоп за семејното ...
| | веќе видена | слични

Општина Новаци ги поддржува процесите за родово еднакво буџетирање, потврди градоначалникот Стевче Стевановски на средба со Ивона Паунович Бишевац, национална ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Светот постојано се менува, но сепак некои штетни општествени појави се уште се непроменети, една од нив е токму сексуалното вознемирување на јавен простор. ...
| | веќе видена | слични

По повод 17 декември, Меѓународен ден за стоп на насилството врз сексуалните работници, во Скопје се одржа марш. По повод 17 декември, Меѓународен ден за стоп ...
| | веќе видена | слични

Сексуалните работници и работнички бараат итна и неодложна декриминализација на сексуалната работа во земјата и признавање на човековите и работничките права. ...
| | веќе видена | слични

Сексуалните работници денеска по четиринаесети пат маршираа низ центарот на Скопје, со цел да испратат порака до институциите дека и тие се дел од општеството ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Меѓународниот ден за СТОП на насилството врз сексуалните работници, 17-ти декември, во Скопје, сексуалните работници и работнички, здружени во СТАР – Прв ...
| | веќе видена | слични

Нивната работа е злоупотребувана и понижувана особено овие две години за време на пандемијата. Велат дека се на маргините, со намалени доходи и без соодветна ...
| | веќе видена | слични

По повод 17 декември, Меѓународен ден за стоп на насилството денеска по 14-ти пат се одржа марш на црвените чадори кој почна од спомен куќата на Мајка Тереза, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска ја повика Европската унија да воведе економски санкции кон Русија, наместо поединечни, за да ја ...
сите 352 | | | веќе видена

Италијанската крајнодесничарска партија „Браќата на Италија“, предводена од Џорџа Мелони, освои 26 отсто од гласовите на изборите, а нејзината десничарска ...
сите 171 | | | веќе видена

Фудбалската репрезентација на Македонија го одржа првиот тренинг на комплексот на ФФМ во пресрет на последните два натпревари од Лигата на нации. Без капитенот ...
сите 439 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот што доцна синоќа се случи во срцето на Дебар Маало. Граѓани преку Фејсбук сведочат дека станувало збор за ...
сите 65 | | | веќе видена

Владината коалиција е стабилна. Нема опасност од губење на мнозинството во Парламентот, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски. Премиерот Димитар ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Билјана Ангелова, сопруга на амбасадорот на Бугарија активна во кампањата против родово базирано насилство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: