СЗО: Омикрон варијантата на коронавирус утврдена во 63 земји во светот


Според СЗО, варијантата Омикрон е позаразна од Делта и ја намалува ефикасноста на вакцините, но предизвикува поблаги симптоми, како што покажуваат првичните ...
| | веќе видена | слични

Ова е ставот на микробиологот Проф. Д-р Никола Пановски кој за Канал 5 објаснува дека од медицинска гледна точка и ноќните клубови не треба да работат за ...
| | веќе видена | слични

Извршниот директор на германската компанија „Бајонтек“, која е ко-производител на анти-ковид вакцина со „Фајзер“, изјави дека раните податоци за ефикасност на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Компанијата Модерна објави дека дозата која го подобрува ефектот на вакцината, бустер дозата, лабораториски се покажала како заштитна од омикрон и затоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

До крајот на годинава Европска комисија ќе предложи воведување задолжителни рокови во ЕУ за важност на сертификатите за вакцинирани против Ковид-19, соопшти ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Таквата одлуката може да биде донесена за неколку денови. Претходно ЕК препорача документите да важат девет месеци од последната доза потребна за целосна ...
| | веќе видена | слични

Компанијата Модерна денеска објави дека бустер дозата во лабораторискте испитувања покажала заштита од омикрон и затоа постоечката вакцина на Модерна ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Бустер дозата на модерната вакцина значително го зголемува нивото на антитела кои можат целосно да заштитат од новиот вид на коронавирус омикрон, соопшти ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Турција планира да ја блокира апликацијата на овие две скандинавски за влез во Алијансата доколку не се решат безбедносните проблеми на земјата, додаде ...
сите 941 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, при вчерашната посета на општина Ресен, одговараше на новинарско прашање поврзано со активната блокада и ...
сите 314 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите во врска со снимката на која се слуша гласот на претседателот на Собранието, Талат Џафери кој им вика на вработените од ...
сите 293 | | | веќе видена

На Блискиот Исток бројот на новозаразени со коронавирусот пораснал за повеќе од 60 проценти, а во Северна и Јужна Америка за 26 проценти, велат од Светската ...
сите 168 | | | веќе видена

За само 100 дена од мандатот на Ковачевски, иако е време на најголема светска економска иенергетска криза: 1. Највисок раст на минималната на 18.000 денари; 2. ...
сите 262 | | | веќе видена

САД и ЕУ го разбираат ветото за Македонија, велат бугарскиот претседател Румен Радев и потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова. Радев вели дека за ...
сите 385 | | | веќе видена

Вчера во 15.00 часот во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварски Сенокос малолетник од селото со остар предмет повредил друг малолетник од истото село.Тој ...
сите 291 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЗО: Омикрон варијантата на коронавирус утврдена во 63 земји во светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: