Маричиќ: Спорот со Бугарија решлив со почитување на европските вредности, се чека новата Влада во Бугарија за продолжување на разговорите


Во пресрет на формирањето нова Влада во Бугарија македонските власти се оптимисти дека доколу се почитуваат европските вредности отворените прашања може да се ...
| | веќе видена | слични

Во интервју за бугарската БТВ посочи дека најважно за него е да запре дискриминацијата врз граѓаните со бугарски корени во Македонија. Тој изрази очекување ...
| | веќе видена | слични

Новиот бугарски премиер Кирил Петков кој минатата недела ја заокружи со првата посета на НАТО и на ЕУ во Брисел, изјави дека спорот со Северна Македонија бил ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Бугарскиот премиер Кирил Петков во емисијата „120 минути“ на бТВ, рече дека има желба во првата половина на јануари да се сретне со новиот премиер на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот на Бугарија, Кирил Петков во разговор за „БТВ“ на прашањето за спорот со Македонија изјави дека првото нешто што треба да се направи е да се смени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шефот на дипломатијата Бујар Османи потенцира дека фактот што Бугарија сега има политичка Влада го отвара патот за пронаоѓање решение на спорот и одблокирање ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Словенечкиот амбасадор Милан Предан во интервју за „Радио Слободна Европа“ вели дека е време Македонија конечно да испрати амбасадор во Софија. Мислам дека тоа ...
| | веќе видена | слични

Шефот на македонската дипломатија Бујар Османи во интервју за бугарската телевизија Нова вели дека тоа што Бугарија сега има политичка Влада го отвора патот за ...
| | веќе видена | слични

Ова во интервју за бугарската телевизија нова го изјави шефот на македонската дипломатија Бујар Османи кој смета дека е потребен сеопфатен пристап кон спорот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

БЕГ остана без лиценца, ќе се бара чаре за парно греење во Скопје. Одлуката ја донесе Регулаторната комисија за што Бислимовски очекува роковите да бидат куси ...
сите 238 | | | веќе видена

Македонското општество не може да преживее уште една поларизација како онаа по Преспанскиот договор, вели во разговор за ДВ политологот и професор на Правниот ...
сите 903 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими надбискупот Пол Ричард Галагер, ватиканскиот секретар за односи со државите. var ai_block_div = ...
сите 277 | | | веќе видена

Државниот пазарен инспекторат на 16 и 17 јуни изврши 110 контроли на трговци на мало. Две неправилности се откриени во продавници во Гостивар. Од Пазарниот ...
сите 305 | | | веќе видена

Стотици заробени Украинци четири недели биле држени од руските војници во нехигиенски подрум на училиштето во Јахидне, село во регионот Чернихив во северна ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маричиќ: Спорот со Бугарија решлив со почитување на европските вредности, се чека новата Влада во Бугарија за продолжување на разговорите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: